Americký prezident Joe Biden nariadil svojej administratíve, aby začala zdieľať s Medzinárodným trestným súdom dôkazy o údajných ruských vojnových zločinoch spáchaných na Ukrajine. Informoval o tom dnes denník The New York Times s odvolaním sa na nemenovaného amerického predstaviteľa.
Pentagon sa doteraz tomuto kroku bránil a neverejne argumentoval okrem iného tým, že akákoľvek spolupráca so súdom by mohla otvoriť cestu pre "spolitizované stíhanie amerických vojakov nasadených v zámorí", poznamenala k tomu agentúra Reuters.
Vyšetrovanie
Rusko na Ukrajinu zaútočilo vlani 24. februára. Hlavný prokurátor Medzinárodného trestného súdu Karim Khan vtedy v súvislosti s inváziou začal vyšetrovanie ruských zločinov. Medzinárodný trestný súd, ktorý sídli v holandskom Haagu, stíha páchateľov a tvorcov vojnových zločinov, genocídy a zločinov proti ľudskosti.
Tento rok v marci vydal súd zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina v súvislosti s únosmi ukrajinských detí z okupovaných území do Ruska.
Ako napísal už skôr list The New York Times, americkí vojenskí predstavitelia nechcú so súdom v Haagu zdieľať dôkazy nazhromaždené americkými spravodajskými službami, pretože sa obávajú vytvorenia precedensu, na základe ktorého by mohli byť stíhaní Američania.
Dôkazy
Zvyšok administratívy - vrátane spravodajských služieb a ministerstiev diplomacie a spravodlivosti - chce dôkazy o ruských činoch na Ukrajine s Medzinárodným trestným súdom zdieľať.
Biely dom odmietol spresniť, o akú presne spoluprácu s Medzinárodným trestným súdom by malo ísť. Dôkazy zhromaždené USA ale podľa zdrojov listu zahŕňajú materiály dokladujúce rozhodnutie ruského vedenia zámerne cieliť na civilnú infraštruktúru či schvaľovanie únosov tisícky ukrajinských detí z Ruskom okupovaného ukrajinského územia.
Rusko nie je členom Medzinárodného trestného súdu a jurisdikciu súdu neuznáva. Páchanie zločinov na Ukrajine Moskva popiera. Členom Medzinárodného trestného súdu nie sú ani Spojené štáty.