Poľskí voliči budú v októbrovom referende odpovedať tiež na otázku, či si želajú likvidáciu bariéry na hranici s Bieloruskom, ktorú v dôsledku migračnej krízy vybudovala súčasná národno-konzervatívna vláda. Dnes to na sociálnej sieti X, niekdajšom Twitteri, oznámil minister obrany Mariusz Blaszczak. V príspevku tiež varoval pred hrozbou z Ruska a kritizoval opozíciu.
Referendum týkajúce sa štyroch tém sa uskutoční 15. októbra zároveň s parlamentnými voľbami.
"Poľsko sa môže stať ďalším cieľom (ruského prezidenta Vladimira) Putina," povedal Blaszczak. "Naša bezpečnosť je v ohrození," dodal. Vláda podľa neho kvôli tomu posilňuje poľskú armádu a buduje bariéru na hranici s Bieloruskom a Ruskom.
Najsilnejšiu opozičnú stranu, proeurópsku a liberálnu Občiansku platformu, Blaszczak obvinil, že likvidovala vojenské posádky na východe krajiny. Občianska platforma vládnuce Právo a spravodlivosť kvôli zriadeniu hraničnej bariéry kritizovala.
Poľsko ju na časti hranice postavilo v reakcii na migračnú krízu, ktorá vrcholila na začiatku zimy 2021. Vtedy sa z bieloruskej strany snažili na poľské územie dostať tisíce migrantov z krízových krajín v Afrike alebo na Blízkom východe. Varšava obviňuje režim bieloruského autoritárskeho vodcu Alexandra Lukašenka, že týchto ľudí využíva v hybridnej vojne proti Európskej únii. Bariéra meria 5,5 metra a je zakončená ostnatým drôtom. Je vybavená kamerami a snímačmi pohybu.
Poľsko stráženie východnej hranice posilňuje tiež kvôli prítomnosti ruskej žoldnierskej Wagnerovej skupiny v Bielorusku.
V súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu aj situáciou v Bielorusku sa Právo a spravodlivosť stavia do úlohy garanta poľskej národnej bezpečnosti a národných záujmov. Jeho vláda urýchlila modernizáciu armády a tento rok na obranu vydá štyri percentá HDP.
V referende budú voliči odpovedať aj na otázky, či má byť predaný štátny majetok, či sú za zvýšenie veku odchodu do dôchodku a či podporujú reformu migračných pravidiel Európskej únie a "prijatie tisícok nelegálnych prisťahovalcov z Blízkeho východu a Afriky".
Jednotlivé otázky predstavovali v uplynulých dňoch kľúčoví zástupcovia Práva a spravodlivosti. Opozícia plánované všeľudové hlasovanie označuje za predvolebnú snahu podnecovať emócie a mobilizovať tak voličskú základňu konzervatívneho vládneho zoskupenia.
Politológ Tomasz Slomka v súkromnej televízii TVN24 povedal, že politici z referenda "robia populistickú hračku, ktorá sa používa vtedy, keď sa objaví politická potreba".