Na pobreží Egejského mora miestni obyvatelia demonštrujú proti zaberaniu pláží súkromnými podnikmi. Protestné hnutie začalo v júni na gréckych ostrovoch Paros, Rodos a Naxos a rozšírilo sa aj na ďalšie grécke pláže.
Podobné protesty na začiatku tohto mesiaca vypukli aj na tureckom pobreží Egejského mora, píše agentúra Bianet. V oboch prípadoch demonštranti poukazujú na to, že podnikateľské aktivity obmedzujú bezplatný prístup k moru, čo v Turecku aj Grécku zaručuje ústava.
Podľa agentúry Bianet sa gréckymi protestmi inšpirovali obyvatelia na turistickom polostrove Datça, ktorý je obklopený z troch strán Egejským morom. Obyvatelia tvrdia, že zo 110 pláží vyznamenaných v okolí modrou vlajkou označujúcou čistotu ich je voľne prístupných len deväť. Pod heslom "brehy sú verejné" členovia protestnej iniciatívy usporiadali na plážach, kde prevádzkujú svoje aktivity súkromné podniky, reťazce a ďalšie podobné akcie.
Podobný protest zorganizovali miestni obyvatelia a aktivisti cez víkend aj v ďalšej turistickej oblasti Çeşme pri Izmire, píše opozičný portál Duvar. Protest sa zameral na dve súkromné pláže Bohemian Beach a Before Sunset.
Podľa šéfa protestnej iniciatívy Ahmeta Gülera sa podniky správajú v rozpore s tureckou ústavou, ktorá zaručuje bezplatný prístup k pobrežiu. Demonštranti tiež poukazujú na úpravy, ktoré ničia okolitú prírodu. Na protest proti správaniu súkromných podnikov ľudia položili na breh svojich uterákov a ďalší demonštrovali s transparentmi.
Hoci sa obyvatelia tureckých letovísk inšpirovali spôsobom protestu v Grécku, ich odmietanie rozpínavosti súkromného biznisu na plážach trvá už dlhší čas. Právnička Seber Gacaová portálu Duvar povedala, že sa iniciatíve podarilo vyhrať dva procesy proti súkromným plážam v Çeşme a že súd v oboch prípadoch nariadil podniky zatvoriť. "Ale v priebehu dvoch rokov rozhodnutia (súdu) nebolo vymožené," uviedla právnička.
Protesty proti obmedzovaniu voľného prístupu na pláž začali ku koncu júla na rade gréckych ostrovov. Akcie dostali prezývku "hnutie uterákov" okrem iného kvôli tomu, že účastníci demonštrácií pokladali na pláže svoje uteráky.
Podľa agentúry Reuters boli protesty vyvolané aj tým, že sa ceny lehátok a slnečníkov tento rok výrazne zvýšili. Po protestoch sa úrady zamerali na kontroly, či súkromné prevádzky podnikajú len na ploche, ktorú dostali k užívaniu.