Väčšina poľských opozičných strán sa dohodla na spoločnej kandidátnej listine pre voľby do Senátu, hornej komory parlamentu. Informovala o tom dnes agentúra AFP.
Dve komory
Dodala, že do Sejmu, kľúčovej dolnej komory, bude každá strana mať svoju vlastnú kandidátku. Parlamentné voľby sa v Poľsku uskutočnia 15. októbra, 100 senátorov sa volí väčšinovo, 460 poslancov proporčne.
"Na záver tvrdej a intenzívnej práce sme dospeli k dohode o našich spoločných kandidátoch v rámci tejto dohody, senátneho paktu," povedal na spoločnej tlačovej konferencii opozičných predákov Donald Tusk, ktorý stojí na čele najsilnejšej opozičnej strany, Občianskej platformy.
"V každom volebnom obvode predstavíme iba jediného kandidáta, ktorého budeme všetci podporovať," upresnil jeden z vodcov opozičnej koalície Tretia cesta Wladyslaw Kosiniak-Kamysz. "Urobíme všetko, aby sme vyhrali," uistil menom Levice Wlodzimierz Czarzasty. Predpokladá, že opozícii so spojenými silami podarí zaistiť si v Senáte okolo dvoch tretín kresiel.
Krehká väčšina
Spoločná kandidátka v predchádzajúcich voľbách v roku 2019 zaistila opozícii v Senáte 51 kresiel. Aj takto krehká väčšina však umožnila skoncovať s mocenským monopolom, ktorému sa po štyri roky tešila vládnuca nacionalistická a populistická strana Právo a spravodlivosť, poznamenala AFP.
Podľa prieskumov sa PiS, ktoré je pri moci od roku 2015, teraz teší podpore približne tretiny Poliakov odhodlaných voliť, čiže pomerne tesne vedie pred Občianskou platformou s priazni 29 percent opýtaných. Nasledujú ultranacionalisti z Konfederácie s 12 percentami, Tretia cesta s podporou 9,5 percenta a Levice s podporou takmer deviatich percent opýtaných.