Stovky obyvateľov mesta Suvajda na juhozápade Sýrie dnes pálili pneumatiky, zablokovali cesty a prevolávali protivládne heslá, informovala agentúra Reuters. Podľa nej ľudia demonštrujú predovšetkým pre zhoršujúce sa ekonomické podmienky v krajine a zvýšenie cien benzínu, ku ktorému sýrska vláda siahla tento týždeň.
Demonštranti neďaleko hlavného námestia podľa svedkov volali tiež po zvrhnutí prezidenta Bašára Asada. Situácia tak pripomína prodemokratické protesty z roku 2011, ktoré boli násilne potlačené a následne viedli až k dlhotrvajúcej občianskej vojne.
"Nech žije Sýria a preč s Bašárom Asadom!" prevolávali demonštranti blízko policajného riaditeľstva a úradu guvernéra. Prizerajúce sa bezpečnostné zložky sa vyhýbali konfrontácii. Takto otvorené opozičné prejavy sú v oblastiach kontrolovaných Asadovou vládou zriedkavé, poznamenala agentúra Reuters.
Suvajda, hlavné mesto rovnomennej provincie, leží blízko hraníc s Jordánskom a obývajú ju hlavne etnickí drúzi. Oblasť zostala počas občianskej vojny v rukách vlády a bola prevažne ušetrená bojmi, ktoré postihli ostatné časti krajiny.
"Má to blízko k povstaniu, ľudia dávajú najavo svoje hlboké rozhorčenie nad rozhodnutiami sýrskeho režimu a zvýšením cien benzínov," povedal Raján Marúf, občiansky aktivista a editor miestneho spravodajského webu Suwayda 24. "Žiadajú dôstojný život," dodal.
Sýria sa zmieta v hlbokej ekonomickej kríze, voľný pád domácej meny neustále zrýchľuje. Sýrska libra sa v stredu prepadla na rekordných 15 500 za dolár, zatiaľ čo pred vojnou sa obchodovala na 47 za dolár. Vláda tvrdí, že zoškrtaním kedysi štedrých štátnych dotácií uľaví sankciami zaťaženému štátnemu rozpočtu a toto opatrenie sa dotkne len najbohatších.
Podľa mnohých demonštrantov však tento krok ešte zhoršil situáciu obyčajných Sýrčanov, ktorí trpeli už počas občianskej vojny a teraz si kvôli nespútanej inflácii a erodujúcim príjmom môžu sotva dovoliť nakúpiť potraviny a tovar základnej potreby.
Sýrske úrady zvaľujú vinu za ekonomické ťažkosti na západné sankcie.
Protesty sa dnes nevyhli ani hlavnému mestu. V Damasku druhým dňom štrajkujú taxikári a vodiči autobusov, čo spôsobilo chaos vo verejnej doprave. Aktivisti z oblastí kontrolovaných vládou potaja vyzývajú na generálny štrajk.
Štátne sýrske médiá sa o protestoch nezmienili.