Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes nečakane prišiel na summit Ligy arabských štátov (LAS) do saudskoarabskej Džiddy, ktorého sa prvýkrát od začiatku občianskej vojny v Sýrii v roku 2011 zúčastňuje aj sýrsky prezident Bašár Asad, spojenec Moskvy. Zelenskyj na summite vyzval na podporu svojho mierového plánu pre Ukrajinu a uviedol, že niektoré krajiny, aj z arabského regiónu, zatvárajú oči pred zločinmi Ruska.
"Bohužiaľ, sú vo svete takí, a sú aj tu medzi vami, ktorí zatvárajú oči pred nelegálnymi väznicami a anexami. A ja som tu preto, aby si každý mohol urobiť úprimný náhľad na situáciu bez ohľadu na to, aký silný vplyv sa snaží mať Rusko," povedal na summite v Džidde Zelenskyj podľa agentúry AFP.
Zelenského mierový plán
Zelenskyj tiež vyzval arabských lídrov, aby podporili jeho desaťbodový mierový plán. V ňom trvá okrem iného na návrate všetkých ukrajinských území, ktoré Rusko obsadilo, na reparáciách za vojnové škody spôsobené ruskou inváziou a na vytvorení osobitného tribunálu, ktorý by súdil ruské vojnové zločiny. Takéto návrhy ale Moskva odmieta.
Ukrajinský prezident tiež po príchode do Saudskej Arábie napísal na sieti Telegram, že chce s arabskými lídrami hovoriť aj o ochrane ukrajinských moslimov, vrátane krymských Tatárov. Tie čelia na Kryme represiám po ruskej anexii tohto územia v roku 2014. Zelenskyj tiež predtým na Twitteri napísal, že jeho prvá cesta do Saudskej Arábie má za cieľ "posilniť bilaterálne vzťahy a vzťahy Ukrajiny s arabským svetom".
Podľa televízie Al-Arabíja je účasť Zelenského ako čestného hosťa summitu súčasťou snahy Rijádu sprostredkovať mierové rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou, čo dnes tiež potvrdil saudský korunný princ Muhammad bin Salmán. Rijád sa už skôr niekoľkokrát ponúkol ako sprostredkovateľ pre mierové rozhovory a vlani zohral úlohu pri vyjednaní prepustenia desiatky bojovníkov rôznych národností z ruského zajatia.
Saudská Arábia vo vojne Ruska na Ukrajine udržiava neutrálny postoj, poskytla už ale Kyjevu humanitárnu pomoc. Dohodu o nej podpísal vo februári v Kyjeve saudskoarabský minister zahraničia Fajsal bin Farhán Saúd. Vlani na jeseň tiež Zelenskyj telefonicky hovoril s korunným princom bin Salmánom.
Lídri preberú viacero tém
Arabskí lídri majú na summite diskutovať tiež okrem iného o ozbrojenom konflikte v Sudáne, náraste stretov v Izraeli medzi tamojšou armádou a palestínskymi radikálmi či oficiálne potvrdiť návrat Sýrie do LAS. Začiatkom tohto mesiaca sa ministri zahraničia LAS rozhodli obnoviť Damasku členstvo, pozastavené v roku 2011 kvôli potláčaniu protivládnych protestov v Sýrii Asadovým režimom.
Proti normalizácii vzťahov s Damaškom sú ale Katar, Kuvajt či Maroko. Napríklad Katar ale uvádza, že nebude blokovať konsenzus. Obnovenie vzťahov arabských krajín so Sýriou sa nepáči ani Spojeným štátom. "Nemyslíme si, že by Sýria mala byť prijatá späť do LAS," povedal novinárom hovorca amerického ministerstva zahraničia Vedant Patel.
Dodal však, že USA majú "niekoľko spoločných cieľov" v tejto veci, napríklad vydanie amerického novinára Austina Tice, ktorý zmizol v Sýrii v roku 2012. Jeho rodina i americká administratíva tvrdia, že je stále v sýrskom zajatí a že tamojšia vláda môže zabezpečiť jeho prepustenie.