Holandsko a Dánsko sa zaviazali Ukrajine dodať lietadlá F-16. Podľa agentúry Reuters to dnes ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému povedal holandský premiér v demisii Mark Rutte.
Počet stíhačiek predseda vlády nešpecifikoval, Zelenskyj však na sieti X, bývalom twitteri, napísal, že sa s Ruttom zhodli na počte 42 strojov F-16 pre Ukrajinu. Dánska premiérka Mette Frederiksenová následne uviedla, že Kodaň Kyjevu daruje 19 stíhačiek.
Rozdielne vyjadrenia
Zelenského vyhlásenie o stíhačkách je v miernom rozpore s vyjadrením Rutteho, ktorý podľa agentúry Reuters povedal, že Holandsko má k dispozícii 42 stíhačiek, ale je príliš skoro na to povedať, či Ukrajina dostane všetky.
"Dnes môžeme oznámiť, že Holandsko a Dánsko sa zaväzujú k dodávke lietadiel F-16 Ukrajine a jej letectvu v spolupráci so Spojenými štátmi a ďalšími partnermi, akonáhle budú naplnené podmienky pre túto dodávku," uviedol Rutte.
Oznámenie prišlo len niekoľko minút po tom, ako si Rutte so Zelenským pozreli dvojicu šedivých strojov F-16 v hangáre na základni v Eindhovene. Zelenského cesta do Holandska je po Švédsku druhou vopred neohlásenou návštevou západoeurópskej krajiny za tento víkend.
Onedlho po oznámení o dodávkach stíhačiek kancelária dánskej premiérky uviedla, že Zelenskyj sa z Holandska vydá rovno do Dánska. Afp s odvolaním sa na svojich novinárov na mieste vzápätí napísala, že lietadlo s prezidentom okolo 16:30 pristálo na vojenskej základni Skrydstrup na juhu severskej krajiny.
Historický moment
Dar devätnástich stíhačiek pre Ukrajinu potom Frederiksenová oznámila na spoločnej tlačovej konferencii so Zelenským v Skrydstrupe. Prvých šesť by podľa nej mohla Ukrajina prevziať na prelome rokov.
Dnešné uistenie o dodávkach západných stíhačiek Zelenskyj podľa agentúry AFP privítal ako "historické". Oznámenú dodávku lietadiel podľa Reuters čoskoro potvrdilo dánske ministerstvo zahraničia, Ukrajina podľa neho stroje F-16 dostane, "keď budú naplnené podmienky", medzi ktoré patrí okrem iného úspešný výcvik pilotov i technikov pre stroje americkej výroby a logistické a infraštruktúrne plánovanie.
Výcvik podľa Rutteho začne "čoskoro po budúcom mesiaci". Spojené štáty eventuálnu dodávku lietadiel ich zbrojovky Lockheed Martin napadnutej krajine schválili už v piatok.
Harmonogram dodávok strojov F-16 na Ukrajinu zatiaľ nie je verejne známy, západní predstavitelia však v médiách opakovane uviedli, že kľúčový bude výcvik ukrajinského personálu, ktorý bude prebiehať hlavne v Dánsku a Rumunsku a Británii.
Stíhačky F-16 by v budúcnosti nemuseli byť jedinými západnými lietadlami v rukách ukrajinského letectva; v sobotu Zelenskyj po stretnutí so švédskym premiérom Ulfom Kristerssonom uviedol, že Kyjev začal so Štokholmom rokovania o možnej dodávke stíhačiek Gripen, ktoré zatiaľ používa aj české letectvo.
Švédska vláda však v júni upozornila, že všetky lietadlá JAS 39 Gripen v tejto chvíli potrebuje na obranu svojho územia. Ukrajina a Švédsko v sobotu tiež podpísali dohodu o spoločnej výrobe švédskych obrnených vozidiel CV90.