Talianske úrady za posledných 48 hodín nariadili dočasne zabaviť tri záchranné lode neziskových organizácií, ktoré v Stredozemnom mori pomáhajú migrantom v núdzi. Mimo prevádzky sa tak ocitli plavidlá nemeckých organizácií Sea-Eye a Sea-Watch a loď španielskej organizácie Open Arms, informovali agentúry DPA a AFP.
Vo všetkých prípadoch talianska pobrežná stráž poukázala na porušenie nového zákona, podľa ktorého plavidlá neziskových organizácií môžu na mori vykonať vždy len jednu záchrannú operáciu a potom sa majú vrátiť späť do prístavu.
Plavidlo Sea-Eye 4, ktoré cez víkend zachránilo pri troch operáciách 114 ľudí a teraz kotví v prístave Salerno, bude najmenej 20 dní mimo prevádzky, uviedla agentúra DPA. Podľa agentúry AFP musí prevádzkovateľ zaplatiť aj pokutu tritisíc eur.
"Neustále nám predpovedajú, že sme vykonali viac záchranných misií. Keby sme to však neurobili, prišli by ľudia o život," uviedol Gorden Isler z organizácie Sea-Eye.
V pondelok talianska pobrežná stráž zadržala na ostrove Lampedusa loď Aurora nemeckej organizácie Sea-Watch. Vyplávať nesmie ani loď organizácie Open Arms, ktorú úrady zadržali v utorok po tom, ako odmietla uposlúchnuť pokyn, aby na mori cestou do prístavu Carrara nezachraňovala ďalších migrantov. Prevádzkovateľa čaká pokuta 10-tisíc eur, uviedla AFP.
Pravidlá pre lode zachraňujúce migrantov sprísnila talianska vláda vlani v decembri. Za ich porušenie posádkam hrozia pokuty až 50-tisíc eur. Opakované priestupky môžu viesť až k tomu, že talianske úrady lode zabavia. Opatrenie presadila vláda premiérky Giorgii Meloniovej z krajne pravicovej strany Bratia Talianska, ktorá sľúbila tvrdo zakročiť proti stúpajúcemu počtu migrantov.
Tento rok do Talianska cez more dorazilo vyše 105-tisíc migrantov, teda viac ako dvojnásobok oproti rovnakému obdobiu vlani, keď ich bolo niečo vyše 51-tisíc, uviedlo ministerstvo vnútra. V roku 2021 to bolo 35 480 migrantov.