Maďarská prezidenta Katalin Nováková dnes v Kyjeve vyjadrila jednoznačnú podporu Ukrajine vo vojne s Ruskom a tiež ukrajinskej snahe o oslobodenie všetkých okupovaných území vrátane polostrova Krym, ktorý Rusko anektovalo na jar 2014. Informoval o tom web Ukrajinska pravda. Nováková navštívila Kyjev už druhýkrát od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu vlani vo februári.
"Musíme jasne stáť na strane Ukrajiny a odsudzovať nevyprovokovanú agresiu Ruska. Nemožno spochybňovať zvrchovanosť a územnú celistvosť Ukrajiny. Ukrajina má právo povedať, že vojna, ktorá vypukla na Kryme, by sa mala skončiť vrátením Krymu, "vyhlásila Nováková podľa denníka Ukrajinska pravda a dodala, že brániaca sa Ukrajina má rešpekt a plnú solidaritu Maďarska.
Nováková v Kyjeve následne rokovala aj s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, a to okrem iného o cezhraničnej spolupráci a spoločných iniciatívach v ukrajinskej Zakarpatskej oblasti, kde žije početná maďarská menšina, a o rozvoji vzťahov medzi Ukrajinou a Maďarskom.
Zelenskyj ocenil účasť maďarskej prezidentky na summite Krymskej platformy, ktorá združuje národné a medzinárodné snahy o oslobodenie anektovaného Krymského polostrova, a tiež poďakoval za maďarskú podporu v konflikte s Ruskom.
"Hlava štátu špeciálne ocenila maďarskú pomoc pri liečbe ranených ukrajinských vojakov a pri výcviku vojenských zdravotníkov," napísala Ukrajinska pravda s odvolaním sa na kanceláriu ukrajinského prezidenta. Maďarská strana komuniké zo stretnutia doteraz nevydala.
Nováková sa vlani v novembri v Kyjeve zúčastnila na summite o potravinovej bezpečnosti. Teraz pred cestou do Kyjeva zavítala za zástupcami maďarskej menšiny.
Vzťahy medzi Kyjevom a Budapešťou škrípu najmenej od roku 2017, keď Ukrajina prijala zákon o používaní menšinových jazykov v školstve. Budapešť tvrdí, že Kyjev obmedzuje práva Maďarov na Ukrajine, kde ich podľa sčítania ľudu na začiatku tisícročia žilo zhruba 156.000, z toho takmer 97 percent v Zakarpatskej oblasti pri maďarských hraniciach.
Maďarská vláda napriek ruskej invázii na Ukrajinu ako jediná v Európskej únii udržiava s Moskvou najmä hospodárske kontakty. Dvadsaťsedmička na Rusko kvôli agresii voči susednej krajine uvalila tvrdé sankcie, ktoré Budapešť kritizuje. Maďarský premiér Viktor Orbán opakovane vyzval na ich zrušenie. Maďarsko odmieta Ukrajine poskytovať zbrane a nedovoľuje, aby cez jeho územie bola prepravovaná vojenská pomoc z iných krajín.