Šéf súkromnej Wagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin. FOTO: Reuters
StoryEditor

Priamy dôkaz o smrti Prigožina chýba, wagnerovci ho ťažko nahradia, tvrdia Briti

25.08.2023, 09:30
Autor:
ČTKČTK

Manažérske vákuum bude podľa britského ministerstva o to väčšie, že na palube zrúteného lietadla bol údajne aj veliteľ Prigožinových žoldnierov Dmitrij Utkin a šéf ich logistiky Valerij Čekov.

Neexistuje definitívny dôkaz, že šéf súkromnej Wagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin bol na palube lietadla, ktoré v stredu spadlo v Tverskej oblasti. Napriek tomu je veľmi pravdepodobné, že je šéf ruskej žoldnierskej skupiny mŕtvy, uviedlo dnes britské ministerstvo obrany v pravidelnej rannej spravodajskej správe o súvislostiach ruskej vojny proti Ukrajine.

VIDEO: Prigožinovo lietadlo sa zrútilo v Tverskej oblasti

Na palube stroja, ktorý mieril z Moskvy do Petrohradu, zomrelo desať ľudí. Podľa ruských úradov medzi nimi bol aj Prigožin. Príčiny pádu lietadla sú zatiaľ predmetom vyšetrovania.

Britské ministerstvo pripomína, že Prigožin bol známy výnimočnými bezpečnostnými opatreniami. Jeho smrť bude ťažkou ranou pre strategické vedenie Wagnerovej žoldnierskej spoločnosti, ktoré destabilizuje.

image

Predtým zradca, dnes talentovaný človek. Putin sa vyjadril k Prigožinovej smrti a sľúbil vyšetrovanie

Manažérske vákuum bude o to väčšie, že na palube zrúteného lietadla bol údajne aj veliteľ Prigožinových žoldnierov Dmitrij Utkin a šéf ich logistiky Valerij Čekov, dodáva britské ministerstvo.

"Pád Prigožina by mal na Wagnerovu skupinu takmer isto hlboko destabilizujúci vplyv. Jeho osobné vlastnosti ako hyperaktivita, výnimočná trúfalosť, verva pri dosahovaní výsledkov a extrémna brutalita sú pre wagnerovcov typické a je nepravdepodobné, že by týmito vlastnosťami disponoval akýkoľvek jeho nástupca," napísalo ministerstvo obrany.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
14. január 2026 05:59