Britské ministerstvo vnútra zvažuje, že žiadateľov o azyl, ktorí do Británie prišli nelegálne, vybavia elektronickými sledovacími náramkami. Opatrenie má zabrániť v úteku migrantom, ktorí sa z kapacitných dôvodov nezmestia do detenčných stredísk.
Informoval o tom denník The Times s odvolaním sa na svoje zdroje. Ministerka vnútra Suella Bravermanová v reakcii na správu uviedla, že túto možnosť nevylučuje.
Zákon o nelegálnej migrácii vláde ukladá povinnosť zadržať a vyhostiť osoby, ktoré do Británie prichádzajú nelegálne, a to buď do Rwandy, alebo do inej "bezpečnej" tretej krajiny. Tento plán však momentálne blokujú súdy. Úradníci preto pre nedostatok miest v zadržiavacích centrách dostali za úlohu "dôkladne preskúmať" alternatívy, uviedol denník.
Preferovanou možnosťou, ako zvládnuť rastúci počet prichádzajúcich migrantov, je zvýšiť kapacity zadržiavacích stredísk. Objavili sa ale návrhy na elektronické sledovanie žiadateľov o azyl či na odňatie finančných príspevkov tomu, kto sa pravidelne nehlási úradom, citoval denník Times zdroj z ministerstva vnútra.
"Sledovanie vždy bolo niečím, o čo ministerstvo usilovalo, a je to uprednostňovaná možnosť pred odobratím finančnej podpory, čo by bolo právne ťažké, pretože by migranti boli vystavení riziku, že zostanú bez prostriedkov," uviedol zdroj.
Vláda sledovanie pomocou elektronických náramkov nevylučuje, povedala Bravermanová portálu Sky News. Dodala, že je ochotná využiť "celý rad možností" pri riešení problémov s migrantmi, ktorí preplávajú cez Lamanšský prieliv na malých člnoch.
"Práve sme prijali prelomový zákon o nelegálnej migrácii, ktorý nám dáva právo zadržať tých, ktorí sem prichádzajú nelegálne, a následne ich rýchlo vyhostiť do bezpečnej krajiny, ako je Rwanda," povedala Bravermanová. To si podľa nej bude vyžadovať "právomoc zadržať a následne kontrolovať" týchto ľudí.
"V rámci našich existujúcich kapacít máme niekoľko tisíc miest na zadržanie. Budeme intenzívne pracovať na navýšení tohto počtu, ale je jasné, že skúmame celý rad možností - všetky možnosti -, aby sme zabezpečili takú úroveň kontroly ľudí, aby mohli rýchlo prechádzať naším systémom, "dodala Bravermanová.
Údaje ministerstva vnútra z tohto týždňa ukázali, že Lamanšský prieliv tento rok prekonalo vyše 19-tisíc migrantov napriek sľubom premiéra Rishiho Sunaka, že ich zastaví. Počet nevybavených žiadostí o azyl sa vyšplhal na rekordnú úroveň. Na rozhodnutie, či im bude udelený štatút utečenca, čakalo na konci júna vyše 175-tisíc ľudí.