Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa zišiel so zástupcami zbrojného priemyslu, aby zaistil ďalší nárast výroby. FOTO: Reuters
StoryEditor

Zelenskyj: Delostrelecké granáty, munícia, drony, rakety a obrnené vozidlá. Výroba zbraní pôjde na maximum

29.08.2023, 09:09
Autor:
ČTKČTK

Ukrajinské vedenie opakovane deklarovalo, že z krajiny urobí jedného z najväčších výrobcov zbraní.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že jeho krajina zintenzívni výrobu zbraní potrebných na obranu pred ruskou inváziou. Okrem delostreleckých granátov a munície by podľa neho Ukrajina mala vyrábať aj drony, rakety a obrnené vozidlá. Podľa agentúry DPA to hlava ukrajinského štátu v noci na dnešok uviedla vo svojom pravidelnom videoposolstve.

"Zvyšujeme rozsah výroby na maximum. Ukrajina to dokáže. Financovanie je zaistené. Náš obranný priemysel prinesie dobré výsledky," povedal Zelenskyj s tým, že sa zišiel so zástupcami zbrojného priemyslu, aby zaistil ďalší nárast výroby.

Ukrajinské vedenie opakovane deklarovalo, že z krajiny urobí jedného z najväčších výrobcov zbraní. Súčasná protiofenzíva, ktorej cieľom je vypudiť ruské vojská z ukrajinského územia, je závislá od prísunu obrovského množstva munície a zbraní. Doteraz sa krajina spolieha predovšetkým na vojenskú pomoc od západných spojencov.

Zelenskyj tiež povedal, že Ukrajina musí vytvoriť podmienky na to, aby bola schopná prevádzkovať stíhacie lietadlá F-16, ktoré tento mesiac Ruskom napadnutej krajine prisľúbilo dodať Holandsko, Dánsko a Nórsko.

"Z politického hľadiska už bolo urobené všetko. Kľúčové je teraz kvalitne a rýchlo pripraviť infraštruktúru. A to je už vojenská úloha," dodal.

Prezident tiež ako vrchný veliteľ ozbrojených síl nariadil armáde, aby sa pripravila na zimu a bola schopná chrániť energetickú infraštruktúru, ktorá bola v minulosti terčom opakovaných ruských vzdušných útokov.

01 - Modified: 2023-10-02 21:50:18 - Feat.: - Title: Členstvo Ukrajiny v EÚ je už len otázkou času, vyhlásil Zelenskyj 02 - Modified: 2023-10-02 21:43:14 - Feat.: - Title: Rusko vynakladá prostriedky na rozpory medzi spojencami Ukrajiny, vyhlásil šéf ukrajinskej diplomacie 03 - Modified: 2023-10-02 19:27:53 - Feat.: - Title: Šéf európskych socialistov vyzval Smer k zmene postoja k Ukrajine. Sme pripravení zaplatiť daň, reaguje Fico 04 - Modified: 2023-10-02 18:17:49 - Feat.: - Title: Ostreľovanie v Chersone si vyžiadalo jednu obeť a najmenej sedem zranených 05 - Modified: 2023-10-02 18:10:22 - Feat.: - Title: Ukrajina vyškrtla zo zoznamu sponzorov vojny maďarskú banku OTP
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
03. október 2023 00:40