Maďarský premiér Viktor Orbán. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Orbán v americkej televízii: Trump môže zachrániť Západ, možno aj celé ľudstvo

30.08.2023, 11:38
Autor:
TASRTASR

Maďarský prezident spresnil, že ukončenie vojny na Ukrajine si predstavuje uzavretím dohody s Rusmi, v rámci ktorej by bola zaistená bezpečnosť a suverenita Ukrajiny, nie však jej členstvo v NATO.

Vojnu na Ukrajine by podľa maďarského premiéra Viktora Orbána ukončil okamžitý mier a tiež návrat exprezidenta USA Donalda Trumpa k moci. Vyplýva to z rozhovoru, ktorý poskytol populárnemu exmoderátorovi americkej televíznej stanice Fox News Tuckerovi Carlsonovi, ktorého záznam zverejnili na sociálnej sieti X v utorok.

Trumpa naspäť

Moderátor v polhodinovom rozhovore okrem iného položil Orbánovi otázku, čo by robil s vojnou na Ukrajine, ak by bol na mieste šéfa NATO či amerického prezidenta. Maďarský premiér bez váhania odvetil: "Mier. Okamžite. A zavolať späť Trumpa!"

Podľa Orbána bola Trumpova zahraničná politika najlepšou v USA za posledných niekoľko desaťročí. Orbán si myslí, že ak by bol prezidentom Trump, Rusko by nemohlo napadnúť Ukrajinu. "Trump je ten, kto môže zachrániť západný svet a možno aj celé ľudstvo," podčiarkol predseda maďarskej vlády.

image

Fašistickí radikáli. Nová ruská učebnica dejepisu vyvolala rozruch v Maďarsku, ozvali sa aj diplomati

Spresnil, že ukončenie vojny na Ukrajine si predstavuje uzavretím dohody s Rusmi, v rámci ktorej by bola zaistená bezpečnosť a suverenita Ukrajiny, nie však jej členstvo v NATO.

"Okrem toho treba Rusov začleniť do bezpečnostnej architektúry Európy, pretože bez nej nemôžeme zaručiť občanom Európy bezpečný život. Kľúč k ukončeniu vojny je aj tak v rukách Spojených štátov. Úbohí Ukrajinci sami nemajú v tejto vojne šancu. Ak prestane Západ dodávať peniaze a zbrane, predovšetkým Spojené štáty, vojna sa skončí," vyhlásil Orbán.

Horšie než k Rusom

Maďarský premiér kritizoval vzťah Spojených štátov k Maďarsku. "Sme síce v NATO spojencami USA, stále sa k nám však správajú horšie ako k Rusom," podotkol Orbán. Podľa vlastných slov sa však neobáva, že by sa Bidenova administratíva pokúsila ekonomicky poškodiť Maďarsko.

image

Čo riskujeme, keď chceme ísť Orbánovou cestou

Carlson pripomenul, že v amerických médiách Orbána vykresľujú ako bábku Ruska a priateľa prezidenta Vladimira Putina. "Ak by sa vzhľadom na naše dejiny kohokoľvek na ulici spýtali, či by mohol byť akýkoľvek slobodne zvolený maďarský líder Putinovou či ruskou bábkou, povedal by, že to je vtip. To je nemožné. Maďarsko ako suverénna krajina neberie takéto obvinenia vážne a snaží sa udržiavať racionálne vzťahy s Rusmi, najmä v oblasti ekonomiky a energetiky," reagoval maďarský ministerský predseda.

Carlson v apríli opustil televíziu Fox News, v ktorej patril k najznámejším osobnostiam. Jeho populárnu večernú reláciu Tucker Carlson Tonight sledovalo v hlavnom vysielacom čase najmä pravicovo zmýšľajúce publikum.

01 - Modified: 2023-08-28 21:46:12 - Feat.: 1 - Title: Trump sa proti marcovému termínu súdneho procesu odvolá 02 - Modified: 2023-08-28 16:35:33 - Feat.: 1 - Title: Federálny proces s Trumpom kvôli snahám o zvrátenie výsledkov volieb sa začne v marci 03 - Modified: 2023-08-27 08:52:48 - Feat.: 1 - Title: Fotka z väzenia Trumpovi pomohla, ľudia mu venovali rekordnú sumu na kampaň
01 - Modified: 2023-09-24 18:10:39 - Feat.: - Title: Schránka so vzorkami z planétky Bennu úspešne pristála v púšti v Spojených štátoch 02 - Modified: 2023-09-23 08:30:00 - Feat.: - Title: Legendárny šprintér Jesse Owens. Najprv prekazil plán Hitlerovi, potom ho ponížil americký prezident 03 - Modified: 2023-09-23 06:54:58 - Feat.: - Title: Polícia v USA omylom prepustila podozrivého z vraždy, za informácie ponúka 10-tisíc dolárov 04 - Modified: 2023-09-23 06:05:48 - Feat.: - Title: Spojenci avizujú opatrenia proti dodávke zbraní medzi Ruskom a KĽDR 05 - Modified: 2023-09-23 08:52:18 - Feat.: - Title: Pilot stratenej stíhačky F-35 sa katapultoval a pristál v záhrade domu, odkiaľ volal na tiesňovú linku
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
25. september 2023 00:37