Josep Borrell. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Prevrat v Gabone nemožno porovnávať s krízou v Nigeri, vyhlásil šéf európskej diplomacie Borrell

31.08.2023, 10:54
Autor:
TASRTASR

V Gabone je pri moci 50 rokov tá istá rodina, podľa Borrella nie je preto táto stredoafrická krajina úplne demokratická.

Šéf európskej diplomacie Josep Borrell vo štvrtok uviedol, že vojenský prevrat v Gabone nemožno porovnávať s krízou v inej africkej krajine Nigeri. Argumentoval tým, že gabonskí vojaci zosadili opätovne zvoleného prezidenta Aliho Bonga po víťazstve v údajne zmanipulovaných voľbách, informuje agentúra AFP.

"Situácia v Nigeri a Gabone nie je rovnaká. V Nigeri bol prezident zvolený demokraticky, v Gabone nastal niekoľko hodín pred vojenským prevratom prevrat inštitucionálny," povedal Borrell pre televíziu CNN pred neformálnym stretnutím ministrov zahraničných vecí členských krajín EÚ v španielskom Tolede.

image

Vojaci v Gabone ohlásili, že sa chopili moci, vymenovali lídra prechodného obdobia. Prezident je vo väzení

V Gabone je pri moci 50 rokov tá istá rodina, podľa Borrella nie je preto táto stredoafrická krajina úplne demokratická.

"Vojenské prevraty situáciu prirodzene neriešia, avšak nemôžeme zabúdať na to, že voľby v Gabone boli plné nezrovnalostí," poznamenal šéf diplomacie EÚ. Dodal, že európski diplomati sa snažia v kríze Gabone zohrávať úlohu sprostredkovateľov, no neplánuje sa evakuácia ako v prípade Nigeru.

Vojaci v Gabone v stredu v miestnej televízii oznámili prevzatie moci, anulovanie výsledkov prezidentských volieb z 26. augusta, ako aj rozpustenie "všetkých inštitúcií" vrátane vlády, parlamentu a ústavného súdu. Do odvolania tiež uzavreli hranice.

image

Francúzsky veľvyslanec v Nigeri zostane, oznámil Macron

Stalo sa tak krátko po tom, ako volebná komisia informovala, že prezidenta Aliho Bonga, ktorý je pri moci už 14 rokov, opätovne zvolili na tretie funkčné obdobie.

Lídri vojenského prevratu vymenovali veliteľa Republikánskej gardy generála Bricea Oliguia Nguemu za „dočasného prezidenta“ a predsedu Výboru pre transformáciu a obnovu inštitúcií. Vo vyhlásení zároveň potvrdili nočný zákaz vychádzania od 18.00 h do 06.00 h, ktorý bol v Gabone zavedený po sporných voľbách z uplynulého víkendu.

01 - Modified: 2023-09-08 13:10:49 - Feat.: - Title: Neúspech integračných snáh Gruzínska by nahral do karát Rusku. Únia ho však neopustí, tvrdí Borrell 02 - Modified: 2023-08-30 17:43:01 - Feat.: - Title: Únia by tento rok mohla vycvičiť až 40-tisíc ukrajinských vojakov. Tohtoročný cieľ už bol naplnený 03 - Modified: 2023-08-30 16:07:35 - Feat.: - Title: Wagnerovci budú ďalej slúžiť Putinovi, misie v Afrike nezastavia, myslí si Borrell 04 - Modified: 2023-08-11 07:16:19 - Feat.: - Title: Borrell a Blinken odsúdili zavraždenie prezidentského kandidáta v Ekvádore 05 - Modified: 2023-08-07 10:31:49 - Feat.: - Title: Borrell hovoril so šéfom čínskej diplomacie o posilňovaní vzájomných vzťahov
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
19. september 2023 02:19