Ilustračná fotografia. FOTO: TASR
StoryEditor

Vlastizrada Nemecka: Obvinili agenta tajnej služby a jeho známeho zo špionáže pre Rusko

08.09.2023, 21:33
Autor:
TASRTASR

Dvoch mužov obvinili pre údajné odovzdanie tajných dokumentov Rusku. Hrozí im trest odňatia slobody v rozmedzí piatich rokov až po doživotie.

Zamestnanec nemeckej Spolkovej spravodajskej služby (BND) a jeho známy boli v piatok obvinení z vlastizrady, a to pre údajné odovzdanie tajných dokumentov Rusku. Oznámila to nemecká spolková prokuratúra, informuje TASR podľa správ stanice Sky News a agentúry DPA.

Zamestnanec BND identifikovaný v súlade s nemeckými pravidlami o ochrane osobných údajov len ako Carsten L. bol zadržaný ešte v decembri minulého roka v Berlíne a odvtedy je vo väzbe.

Druhý podozrivý, nemecký podnikateľ Arthur E., bol zadržaný 22. januára na letisku v Mníchove, kam priletel zo Spojených štátov.

Obvinení boli v kontakte už v máji 2021

BND už v čase prvého zadržania uviedla, že do prípadu okamžite zapojila prokuratúru po tom, ako jej interné vyšetrovanie potvrdilo možný prípad vlastizrady.

Spolková prokuratúra v piatok informovala, že Carsten L. sa s Arthurom E. poznal prinajmenšom od mája 2021, pričom druhý zmienený muž bol v kontakte aj s istým podnikateľom z Ruska, ktorý mal väzby na ruskú Federálnu bezpečnostnú službu (FSB).

image

V Poľsku zadržali ruského hokejistu, je podozrivý zo špionáže. Moskva protestuje

Všetci traja sa údajne stretli v septembri 2022, pričom plánovali, ako získajú citlivé informácie BND pre FSB. Carsten L. následne v septembri a októbri získal – buď na svojom pracovisku v Berlíne alebo pri Mníchove – deväť tajných dokumentov spoločnosti.

Materiály odovzdal Arthurovi E., ktorý si ich odfotografoval a zdigitalizované odviezol do Moskvy. Tam ich vytlačil a odovzdal ruským agentom.

Tvrdý trest

Prokuratúra uviedla, že pri vyšetrovaní úzko spolupracovala jednak s BND, ako aj sa americkým Federálnym úradom pre vyšetrovanie (FBI). Prokuratúra tvrdí, že FSB zaplatila Carstenovi L. prinajmenšom 450-tisíc a Arthurovi E. 400-tisíc eur za ich služby.

image

Švédskeho občana ruského pôvodu obvinili zo špionáže, nelegálne aktivity mal vykonávať takmer desaťročie

Za vlastizradu im v súlade s nemeckými zákonmi hrozí trest odňatia slobody v rozmedzí piatich rokov až po doživotie. Podľa správ viacerých nemeckých médií Arthur E. s vyšetrovateľmi plne spolupracoval, zatiaľ čo Carsten L. sa k obvineniam nevyjadril.

Ruská FSB ich údajne požiadala o informácie o umiestnení amerických zariadení na odpaľovanie rakiet.

Zaujímala sa aj o podrobnosti o nemeckých systémoch protivzdušnej obrany. Súdny proces s obvinenými bude zrejme neverejný, keďže prípad sa týka utajovaných skutočností.

 

01 - Modified: 2023-09-29 13:09:20 - Feat.: - Title: Ruskí agenti, ktorí stáli v minulosti za výbuchmi vo Vrbeticiach, škodili aj Ukrajine 02 - Modified: 2023-07-26 17:50:24 - Feat.: - Title: Bezpečnostná služba Ukrajiny sa prihlásila k vlaňajšiemu útoku na Krymský most pri ktorom zomreli traja ľudia 03 - Modified: 2023-07-07 15:10:41 - Feat.: - Title: Prezident Zelenskyj prišiel prvýkrát na Slovensko. Ďakoval, že pomáhame ukrajinským ženám a deťom 04 - Modified: 2023-06-20 08:43:45 - Feat.: - Title: Najväčším rizikom na Ukrajine je zmrazený konflikt, je nutné mu zabrániť, tvrdí český premiér Fiala 05 - Modified: 2023-04-19 10:38:48 - Feat.: - Title: Európska únia nebude tolerovať násilné deportácie ukrajinských detí do Ruska, povedala eurokomisárka Jourová
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
01. október 2023 00:00