Americká administratíva je blízko schválenia dodávok striel s dlhým doletom schopných niesť kazetovú muníciu. Uviedla to v pondelok agentúra Reuters s odvolaním sa na štyroch nemenovaných amerických predstaviteľov. Táto nová americká pomoc by podľa nich umožnila Kyjevu zasiahnuť miesta hlbšie na Ruskom okupovaných územiach ako doteraz.
USA už skôr Ukrajine poskytli kazetovú muníciu vo forme delostreleckých granátov kalibru 155 milimetrov. Tie majú dosah však iba 29 kilometrov. Teraz USA zvažujú, že by Kyjevu poskytli strely ATACMS, ktoré môžu preletieť až 306 kilometrov, či inú verziu rakiet GMLRS, než ktorú už má Ukrajina k dispozícii, a síce s úpravou pre kazetovú muníciu. Druhé menované strely majú dosah 72 kilometrov.
Rozhodnutie vyslať tieto systémy alebo jeden z nich na Ukrajinu však ešte nie je finálne, upozornili zdroje Reuters. O tom, že by budúci balíček americkej pomoci mohol zahŕňať strely ATACMS, predtým tento mesiac napísal aj americký portál ABC News, o kazetovej munícii však neinformoval. ATACMS majú asi štyrikrát dlhší dolet ako strely, ktoré zatiaľ USA Ukrajine poskytli.
Kazetová munícia v určitej fáze svojho letu exploduje a rozpadne sa na menšie nálože, ktoré sa rozptýlia v širšom okolí. Nevybuchnuté nálože môžu predstavovať nebezpečenstvo pre civilistov aj dlho po skončení konfliktu.
Skoršie poskytnutie kazetovej munície Washingtonom Ukrajine preto vyvolalo odmietavé reakcie niektorých európskych a ďalších predstaviteľov, kritizovala ho aj medzinárodná organizácia Human Rights Watch.
Nesúhlas s dodávkou vyjadrila napríklad nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková, španielska ministerka obrany Margarita Roblesová, proti dodávkam vystúpil aj generálny tajomník OSN António Guterres.