Kim Čong-un a Vladimr Putin. FOTO: Reuters
StoryEditor

Putin prijal pozvanie Kim Čong-una na návštevu KĽDR

14.09.2023, 06:39
Autor:
TASRTASR

Kim Čong-un v stredu odcestoval z kozmodrómu Vostočnyj na ruskom Ďalekom východe, kde s ruským prezidentom Putinom absolvoval niekoľkohodinové stretnutie.

Severokórejský vodca Kim Čong-un pozval ruského prezidenta Vladimira Putina na návštevu Kórejskej ľudovodemokratickej republiky. Ruský prezident jeho pozvanie prijal, informovala vo štvrtok juhokórejská agentúra Jonhap.

Kim Čong-un v stredu odcestoval z kozmodrómu Vostočnyj na ruskom Ďalekom východe, kde s ruským prezidentom Putinom absolvoval niekoľkohodinové stretnutie. Počas návratu do vlasti Kim zavíta aj do miest Komsomoľsk na Amure a Vladivostok.

Putin po schôdzke s Kimom povedal, že napriek medzinárodným sankciám existuje "možnosť" vojenskej spolupráce Ruska so Severnou Kóreou.

Kim informoval, že sa s Putinom dohodli na prehĺbení "strategickej a taktickej spolupráce". Severokórejský vodca tiež vyjadril presvedčenie, že Moskva dosiahne "veľké víťazstvo" v boji so svojimi nepriateľmi.

Spojené štáty v stredu upozornili, že nebudú váhať s uvalením sankcií, ak stretnutie Putina a Kim Čong-una povedie k transferom zbraní medzi oboma krajinami.

Spolupráca Ruska a KĽDR oznámená počas Kimovej návštevy vo Vladivostoku je "dosť znepokojujúca" a mohla by porušiť viaceré rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, povedal hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Matthew Miller. Upozornil na Putinov prísľub spolupráce v oblasti satelitov s tým, že Pchjongjang používa svoje družice pri vývoji balistických rakiet.

Americkí predstavitelia predtým varovali, že Rusko a Severná Kórea napredujú v rokovaniach o možnej dohode, v ktorej rámci by Pchjongjang poskytol Moskve zbrane pre vojnu na Ukrajine výmenou za technológiu balistických rakiet. Tá podlieha sankciám uvaleným voči KĽDR.

01 - Modified: 2025-07-02 11:02:57 - Feat.: - Title: "Nová úroveň civilizácie". Turistické centrum v KĽDR je oficiálne otvorené, očakávajú najmä ruských turistov 02 - Modified: 2025-07-01 08:54:51 - Feat.: - Title: Kim Čong-un si uctil vojakov KĽDR, ktorí padli v boji za Rusko. Štátna televízia ich označila za hviezdy 03 - Modified: 2025-06-29 06:17:37 - Feat.: - Title: Ruská ministerka kultúry navštívila Severnú Kóreu 04 - Modified: 2025-06-28 10:57:15 - Feat.: - Title: Konflikt so Severnou Kóreou vyriešim, tvrdí Trump. Vyzdvihol svoj dobrý vzťah s Kim Čong-unom 05 - Modified: 2025-06-28 10:00:00 - Feat.: - Title: Severná Kórea otvorila veľkú turistickú zónu. Kim Čong-un chce propagovať cestovný ruch v diktátorskej krajine
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
09. júl 2025 01:40