Kim Čong-un na návšteve Ruska. FOTO: Reuters
StoryEditor

Kim ukončil návštevu Ruska, odcestoval domov obrneným vlakom

17.09.2023, 11:21
Autor:
TASRTASR

Ruská agentúra RIA Novosti zverejnila video zachytávajúce Kimov odchod. Rozlúčková ceremónia sa podľa nej uskutočnila na železničnej stanici Arťom-Primorskij-1 neďaleko Vladivostoku.

Severokórejský vodca Kim Čong-un oficiálne ukončil svoju šesťdňovú návštevu ruského Ďalekého východu a svojím obrneným vlakom sa vydal na cestu naspäť do vlasti. Informovali o tom agentúry AFP a AP s odvolaním sa na správy ruských štátnych médií.

Ruská agentúra RIA Novosti zverejnila video zachytávajúce Kimov odchod. Rozlúčková ceremónia sa podľa nej uskutočnila na železničnej stanici Arťom-Primorskij-1 neďaleko Vladivostoku.

Agentúra TASS zase uviedla, že odtiaľ Kimov vlak vyrazil ku hraniciam Severnej Kórey vzdialeným zhruba 250 kilometrov. Išlo vôbec o prvú cestu vodcu medzinárodne izolovanej Severnej Kórey do zahraničia od pandémie koronavírusu.

Na zverejnených záberoch vidno, ako Kim pri odchode máva z vlaku členom ruskej delegácie vedenej ministrom prírodných zdrojov Alexandrom Kozlovom. Vlak sa následne pohol za zvukov ruskej vlasteneckej pochodovej skladby "Lúčenie Slovanky".

Ešte predtým sa Kim stretol v nedeľu vo Vladivostoku so severokórejskými študentami, ktorí navštevujú školy v tomto ruskom meste.

Gubernátor tamojšieho Prímorského kraja Oleg Kožemjako okrem toho pred rozlúčkou daroval Kimovi päť kamikadze dronov, jeden prieskumný dron, nepriestrelnú vestu a špeciálny odev, ktorí nedokážu detegovať termokamery.

Kimova návšteva v Rusku, počas ktorej sa v stredu stretol so šéfom Kremľa Vladimirom Putinom, sa podľa AFP sústreďovala prevažne na vojenské otázky.

Vyvolalo to obavy západných štátov, že sa Moskva a Pchjongjang napriek medzinárodným sankciám vzájomne dohodnú na dodávkach zbraní. Kremeľ uviedol, že počas návštevy žiadna dohoda podpísaná nebola.

Podľa amerických a juhokórejských predstaviteľov by KĽDR mohla poskytnúť Rusku muníciu pre vojnu na Ukrajine výmenou za modernú zbrojnú technológiu, ktorá by pomohla Kimovým nukleárnym ambíciám.

01 - Modified: 2025-05-24 11:46:56 - Feat.: - Title: Výmena zajatcov medzi Ukrajinou a Ruskom pokračuje, tentokrát ich bolo vyše 300. Ďalšie kolo prebehne zajtra 02 - Modified: 2025-05-24 09:00:00 - Feat.: - Title: Rozzúrený Kim Čong-un. Prizeral sa na to, ako sa jeho nová vojnová loď rozsypala hneď pri spustení na vodu 03 - Modified: 2025-05-23 19:23:40 - Feat.: - Title: Moskva viní Kyjev z rozsiahlych útokov a hovorí o mŕtvych civilistoch. Ukrajina kritizuje ruské údery 04 - Modified: 2025-05-23 19:13:25 - Feat.: - Title: Sieť kyberzločinu vedenú ruskými občanmi rozbila medzinárodná policajná operácia 05 - Modified: 2025-05-23 18:51:12 - Feat.: - Title: Fínsko a Poľsko zaznamenali narušenie vzdušného priestoru ruskými lietadlami. Prebieha vyšetrovanie
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
24. máj 2025 21:33