Skupina pôsobiaca v Gruzínsku a v zahraničí sa chystá v októbri až decembri destabilizovať situáciu v krajine a vyvolať nepokoje s cieľom násilne zvrhnúť súčasný režim, varovala dnes gruzínska tajná služba SGB podľa portálu Gruzija online.
V uvedenom období má byť zverejnené rozhodnutie Európskej komisie, či Gruzínsku udelí, alebo neudelí postavenie kandidáta na členstvo v Európskej únii. Negatívne rozhodnutie má "sprisahancom" poslúžiť na obvinenie úradov z proruskej politiky a vyvolanie nepokojov, uvádza sa vo vyhlásení SGB, ktorého si všímajú aj ruské tlačové agentúry.
Nebezpečný plán
K "sprisahancom" podľa vyhlásenia patrí bývalý minister vnútra Vano Merabišvili, jeho bývalý námestník Georgij (Gija) Lortkipanidze, ktorý je podľa médií teraz na Ukrajine zástupcom riaditeľa vojenskej rozviedky, bývalý telesný strážca niekdajšieho gruzínskeho prezidenta Michaila Saakašviliho Michail Baturin a tiež veliteľ Gruzínskej légie bojujúcej po boku Ukrajincov Mamuki Mamulašvili.
Cieľom "sprisahancov" je podľa SGB vyvolať v Gruzínsku obdobu ukrajinského "euromajdanu", teda protestov, ktoré na prelome rokov 2013 a 2014 viedli k zvrhnutiu proruského prezidenta Viktora Janukovyča.
"Vzhľadom k výzvam terajšej zložitej geopolitickej situácie sa na rozdiel od predchádzajúcich prípadov javí terajší plán oveľa nebezpečnejší pre bezpečnosť krajiny a tiež život, prosperitu a zdravie občanov Gruzínska," varovala tajná služba a sľúbila "všetky potrebné preventívne opatrenia" úradov na zabránenie prevratu.
Ten istý portál informuje, že gruzínsky ústavný súd dnes pristúpil k žiadosti 80 poslancov vládnej strany o začatie procesu odvolania prozápadnej prezidentky Salome Zurabišviliovej kvôli jej cestám do Európskej únie, s ktorými vláda nesúhlasí.
Šéfka štátu tým porušila ústavu, tvrdí vládna strana. Zároveň pripúšťa, že bez podpory časti opozície snaha o odvolanie prezidentky nemá šancu uspieť. Ústavný súd by sa mal vyjadriť počas mesiaca, uviedla Gruzija online.
Kritizuje vládu
Zurabišviliová terajšiu vládu kritizuje za odklon od EÚ a príklon k Rusku. Odmieta spoluprácu s Ruskom, kým ruská armáda okupuje časť gruzínskeho územia v podobe Abcházska a Južného Osetska. Tieto provincie sa s ruskou pomocou odtrhli od Gruzínska a Moskva má na ich území vojenské základne.
Prezidentka na jar podporila protesty proti vládou presadzovanému zákonu o takzvaných zahraničných agentoch, teda subjektoch využívajúcich podporu zo zahraničia, ktorý bol nakoniec stiahnutý z parlamentu.
Vládu kritizovala aj za to, že sa nepripojila k západným sankciám proti Rusku po jeho vojenskom vpáde na Ukrajinu. Šéfka štátu tiež protestovala proti obnoveniu priamych letov medzi Ruskom a Gruzínskom po tom, čo ruský prezident v máji zrušil Gruzíncom vízovú povinnosť.
Gruzínsko, na rozdiel od Ukrajiny a Moldavska, nezískalo vlani v júni na summite EÚ postavenie kandidáta. EÚ dala Tbilisi 12 podmienok, ktoré Gruzínsko musí splniť, aby tento status získalo. Ide predovšetkým o vnútorné reformy, nezávislosť súdnictva a boj proti korupcii.