Geopolitické napätie vo svete podľa generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa narastá a pribúda globálnych výziev, ktorým ľudstvo čelí len ťažko.
Generálny tajomník dnes tiež v prejave pred Valným zhromaždením OSN v New Yorku označil ruskú inváziu na Ukrajinu za porušenie Charty OSN a vyhlásil, že nepoľaví vo svojich snahách obnoviť takzvané čiernomorské obilné dohody.
Svoje vystúpenie Guterres začal pripomienkou záplav v Líbyi, ktoré si tento mesiac vyžiadali vyše 11-tisíc obetí, a sú podľa neho symbolom stavu dnešného sveta.
"(Líbyjčania) boli obeťami už mnohokrát, obeťami klimatického chaosu, rokov konfliktu, neschopnosti lídrov doma i ďaleko v zahraničí nájsť cestu k mieru a teraz bezprecedentných záplav. Telá sú pri líbyjských brehoch vyplavované v tom istom Stredozemnom mori, v ktorom sa miliardári opaľujú na svojich jachtách. Je to nástin smutného stavu nášho sveta v záplave nerovností," povedal Guterres.
Rusko inváziou na Ukrajinu podľa neho porušilo Chartu OSN. „Rozpútalo množstvo hrôz,“ povedal. O obnovu čiernomorských obilných dohôd sa podľa svojich slov neprestane snažiť.
Generálny tajomník hovoril k asi 145 zhromaždeným svetovým lídrom. Zo stálych členov Bezpečnostnej rady OSN sa však Valného zhromaždenia zúčastňuje osobne len prezident Spojených štátov Joe Biden.
Napríklad francúzsky prezident Emmanuel Macron sa pripravuje na stretnutie s britským kráľom Karolom III. a britský premiér Rishi Sunak sa nezúčastní kvôli iným záväzkom, píše web stanice Al-Džazíra.
Dominantnými témami Valného zhromaždenia bude podľa očakávania reakcia členov OSN na ruskú agresiu voči Ukrajine a riešenie klimatickej krízy. Štátnici však môžu v 15 minútach vyhradených na prejav hovoriť o akejkoľvek téme.
Jeden z prvých hovorcov, brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva, napríklad odsúdil pokračujúce odlesňovanie Amazonského pralesa a hovoril o nutnosti bojovať za rodovú rovnosť a práva sexuálnych menšín.
Tohtoročnému Valnému zhromaždeniu predsedá diplomat z Trindadu a Tobaga Dennis Francis, ktorého ako prezidenta až do septembra budúceho roka zvolili členské štáty už v júni.