Lietadlo s piatimi Američanmi, ktorí boli v pondelok prepustení v rámci výmeny väzňov medzi Spojenými štátmi a Iránom, dnes pristálo v USA. Informovala o tom agentúra AP.
Americkí občania zadržaní v Iráne sa dostali na slobodu výmenou za prepustenie piatich Iráncov držaných v Spojených štátoch. Súčasťou dohody, kritizovanej republikánskymi rivalmi amerického prezidenta Joea Bidena, bolo tiež uvoľnenie zhruba šiestich miliárd dolárov, ktoré boli Iránu na základe sankcií predtým zmrazené v Južnej Kórei.
Napäté vzťahy
Výmena väzňov bola výsledkom mnohomesačných rokovaní, v ktorých bol sprostredkovateľom medzi oboma znepriatelenými krajinami Katar. Spoločne s päticou prepustených amerických väzňov pricestovali do Spojených štátov tiež dvaja ich rodinní príslušníci. Lietadlo pristálo dnes na vojenskej základni Fort Belvoir vo Virgínii.
Na prepustených čakali na letiskovej ploche dojatí príbuzní a priatelia. "Zlý sen skončil," vyhlásil Babak Namazi, ktorý prišiel privítať svojho prepusteného brata, americko-iránskeho podnikateľa Siamaka Namaziho, ktorý bol v Iráne zadržaný v roku 2015 a neskôr bol odsúdený na desať rokov väzenia za špionáž. "Nevyšiel by som na slobodu nebyť vás všetkých, ktorí ste nedovolili, aby na mňa svet zabudol," uviedol Siamak Namazi vo vyhlásení.
Medzi Iránom a Spojenými štátmi panujú desiatky rokov napäté vzťahy. Washington kritizuje Teherán za jeho jadrový program, ktorý podľa USA môže slúžiť na vývoj jadrových zbraní, či podporu regionálnych radikálnych skupín, Iránu vadí americká vojenská prítomnosť v Perzskom zálive či americké sankcie.
Nové sankcie
Šéf Bieleho domu Biden v pondelok prepustenie amerických väzňov v Iráne privítal, zároveň ale oznámil nové sankcie voči Iránu v súvislosti s nespravodlivým zadržiavaním. Terčom sankčných opatrení je exprezident Mahmúd Ahmadínežád a iránske ministerstvo pre spravodajské služby. Spojené štáty tiež zdôraznili, že uvoľnené iránske finančné prostriedky zostanú na kontách v Katare a Teherán ich bude môcť využiť len na humanitárne účely, ako je nákup potravín či liekov.
Predseda zahraničného výboru americkej Snemovne reprezentantov Michael McCaul, ktorý patrí k popredným republikánom, Bidena za dohodu s Iránom kritizoval. Podľa neho by uvoľnenie šiestich miliárd dolárov mohlo pre Irán znamenať stimul, aby v budúcnosti zadržal ďalších amerických občanov.
Líder republikánov v Senáte Mitch McConnell prezidenta Bidena obvinil, že "odmeňuje zlé správanie Teheránu".