Irán nasadil bezpečnostné zložky do Sakízu v provincii Kurdistan, rodného mesta mladej Kurdky Mahsy Amínovej, ktorej smrť vlani vyvolala niekoľkomesačné celoštátne protesty. S odvolaním sa na svedkov, sociálne siete a ľudskoprávne skupiny o tom dnes informovala agentúra Reuters. Podľa nej sa Teherán obáva nových protestov v súvislosti s prvým výročím úmrtia ženy, ktoré pripadá na 16. septembra.
Dvadsaťdvaročná Amínová zomrela vo väzbe, keď ju zadržala mravnostná polícia kvôli tomu, že mala údajne príliš voľne nasadený hidžáb - šatok, ktorým si má moslimská žena zakrývať vlasy a dekolt a ktorý ženy v Iráne musia od islamskej revolúcie z roku 1979 nosiť na verejnosti.
Podľa polície mladá žena utrpela infarkt, podľa jej rodiny a ďalších zdrojov ale zomrela na následky policajnej brutality. Následné protesty, pri ktorých bolo zabitých najmenej 500 ľudí a ďalšie stovky zranených, boli najväčším prejavom odporu voči vláde šiitských duchovných v Iráne.
"V Sakíze je vysoká prítomnosť bezpečnostných síl," uviedol jeden z iránskych ľudskoprávnych aktivistov pod podmienkou zachovania anonymity kvôli obavám z represií. Iný, rovnako anonymný zdroj uviedol, že sa v rodisku Amínovej zhromaždila malá skupinka protestujúcich, ktorá skandovala protivládne heslá, rýchlo sa ale zase rozišla.
Exilová organizácia ochrancov ľudských práv Hengaw sídliaca v Nórsku vo vyhlásení uviedla, že niekoľko kurdských miest v západnom Iráne "v posledných dňoch žilo v atmosfére zastrašovania" a vyhlásilo vojnový stav. Na vrchole kopca nad Sakízom sú podľa organizácie rozmiestnení vojaci a miestni obyvatelia hovoria o početných preletoch vrtuľníkov nad mestom.
O nasadení bezpečnostných síl vo viacerých mestách, najmä v iránskom Kurdistane, hovorili aj príspevky na sociálnych sieťach. Agentúra Reuters ale poznamenáva, že ich nemožno bezprostredne overiť. Iránske úrady podľa nich okrem iného v okolí Sakízu inštalovali kamery.
Iránske bezpečnostné sily na začiatku tohto mesiaca zadržali strýkov Amínovcov. V posledných niekoľkých týždňoch bolo tiež zatknutých, predvolaných, zastrašovaných alebo prepustených zo zamestnania mnoho novinárov, právnikov, aktivistov, študentov, akademikov, príslušníkov etnických menšín, umelcov, verejných činiteľov a rodinných príslušníkov protestujúcich, ktorí boli pri nepokojoch zabití, píše Reuters.