Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes rokoval v americkom Kongrese. Na rozdiel od svojej prvej návštevy vo Washingtone však na pléne amerického parlamentu nevystúpil a rokoval so zákonodarcami za zatvorenými dverami.
Podľa agentúry AP sa atmosféra v americkom Kongrese, ktorý Zelenského v decembri privítal ováciami, zmenila. Ukrajinský prezident má dnes na programe aj rokovania v Pentagone a v Bielom dome s prezidentom Joom Bidenom.
Zelenskyj sa stretol s delegáciami Senátu a Snemovne reprezentantov; okrem iného hovoril s predsedom snemovne Kevinom McCarthym z Republikánskej strany.
Časť republikánov žiada obmedzenie pomoci Kyjevu. McCarthy označil rozhovor za dobrý a produktívny, novinárom však nechcel povedať, kedy pošle na prerokovanie na plénum dolnej komory nový balík vojenskej a civilnej pomoci pre Ukrajinu v hodnote 24 miliárd dolárov.
McCarthy podľa stanice CNN uviedol, že bol proti, aby Zelenskyj znovu vystúpil na spoločnej schôdzi oboch komôr Kongresu, ako tomu bolo v decembri. Podľa neho na to nebol čas. Na schôdzku s ukrajinským prezidentom prišiel so skupinou zákonodarcov z oboch strán.
"Urobil som presne to, čo som urobil s talianskou ministerskou predsedníčkou (Giorgiou Meloniovou), britským premiérom (Rishi Sunakom)," cituje CNN McCartyho. Podľa stanice predseda dolnej komory sa nenechal vyfotografovať s ukrajinským prezidentom.
Šéf zahraničného výboru Snemovne reprezentantov republikán Michael McCaul uviedol, že Ukrajinu podporuje "väčšina" republikánskych poslancov, ktorí túto komoru kontrolujú. Zelenskyj podľa neho povedal, že Ukrajina vojnu vyhráva. McCaul ale dodal, že zákonodarcovia potrebujú počuť, či Ukrajina má jasnú stratégiu pre víťazstvo. "Opotrebovávacia vojna to nevyhrá," myslí si politik.
"Povedal nám, a to citujem pána Zelenského doslovne - ak nedostaneme pomoc, prehráme vojnu," uviedol pred novinármi šéf demokratických senátorov Chuck Schumer. Podľa šéfa republikánskych senátorov išlo o dobrú schôdzku.
Zelenskyj po rokovaní vyhlásil, že mal so senátormi veľmi dobrý dialóg. Podľa agentúry AP sa mu od členov hornej komory dostalo vrelejšieho prijatia ako v prípade Snemovne reprezentantov, a to od zástupcov oboch najväčších strán.
Od začiatku vojny podľa agentúry AP Kongres schválil štyri balíky pomoci Ukrajine vo výške zhruba 113 miliárd dolárov.