Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Zelenskyj kritizuje aj Slovensko. Solidaritu len hráte a chystáte scénu pre moskovského herca, odkazuje

20.09.2023, 16:17
Autor:
ČTKČTK

Poľsko si po Zelenského vyjadreniach predvolalo ukrajinského veľvyslanca. Premiér Mateusz Morawiecki pohrozil, že by Poľsko mohlo rozšíriť zákaz dovozu ukrajinského obilia aj na ďalšie produkty.

Poľské ministerstvo zahraničných vecí si dnes predvolalo ukrajinského veľvyslanca a vyjadrilo dôrazný protest proti výrokom ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku, oznámili dnes tlačové agentúry.

Zelenskyj "európskym priateľom" kvôli predĺženiu zákazu dovozu ukrajinského obilia vyčítal predstieranie solidarity a nepriame napomáhanie Moskve.

VIDEO: Zelenského prejav na pôde OSN:

Solidaritu len hrajú, tvrdí Zelenskyj

Ukrajina kvôli trvajúcemu embargu podala v pondelok žalobu u Svetovej obchodnej organizácie (WTO) na Poľsko, Slovensko a Maďarsko, ktoré zákaz dovozu tiež predĺžili. Zelenskyj vyčítal priateľom v Európe, že solidaritu len hrajú a rozohrávajú "thriller s obilím".

"Zdalo by sa, že hrajú vlastnú úlohu, ale v skutočnosti pomáhajú pripraviť scénu pre moskovského herca," povedal Zelenskyj podľa portálu Onet.

image

Kyjev zažaluje Slovensko: Za odmietnutie zrušenia zákazu ukrajinského obilia kritizuje aj Poľsko a Maďarsko

"(Námestník ministra zahraničia Pawel Jablonski) vyjadril dôrazný protest poľskej strany proti vyhláseniam prezidenta Zelenského na Valnom zhromaždení OSN a tvrdením, že niektoré krajiny Európskej únie predstierali solidaritu a pritom nepriamo podporovali Rusko," uviedlo poľské ministerstvo zahraničia vo vyhlásení.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki dnes pohrozil Ukrajine, že by Poľsko mohlo rozšíriť zákaz dovozu ukrajinského obilia aj na ďalšiu ukrajinskú poľnohospodársku produkciu, a Kyjev vyzval, aby prestal stupňovať napätie, ktoré vzniklo pre spor o dovoz ukrajinského obilia.

"Pre Ukrajinu sme toho urobili veľa, a preto očakávame, že sa bude stavať k našim záujmom s pochopením," uviedol Morawiecki.

Významný podporovateľ Ukrajiny

Poľsko patrí k výrazným podporovateľom Ukrajiny, ktorá sa už vyše roka a pol bráni ruskej invázii. Zákaz dovozu odôvodňuje snahou ochrániť vlastných poľnohospodárov, ktorí by inak museli čeliť lacnejšej produkcii z Ukrajiny.

Poľsko však tiež v polovici októbra čakajú kľúčové parlamentné voľby a vláda sa snaží udržať si hlasy vidieka, ktorý v skorších voľbách hlasoval prevažne za vládnucu stranu Právo a spravodlivosť (PiS).

image

Ukrajinské obilie zasypalo jednotu Európskej únie

Ukrajinský prezident v prejave v OSN predovšetkým obvinil Rusko, že používa potraviny a ich nedostatok na svetových trhoch ako zbraň a ohrozuje tak nielen Ukrajinu, ale celé medzinárodné spoločenstvo.

Moskvu kritizoval za to, že okrem bežných zbraní sa pokúša vydierať svetové trhy aj "nedostatkom potravín", pričom výmenou požaduje "uznanie niektorých, ak nie všetkých dobytých území".

Rusko v júli odstúpilo od dohody umožňujúcej vývoz obilia z ukrajinských prístavov pri Čiernom mori.

01 - Modified: 2023-09-20 12:47:54 - Feat.: 1 - Title: Správanie ukrajinských politikov je drzé a nevychované, vyhlásil Fico. Citoval poľského prezidenta 02 - Modified: 2023-09-19 11:43:08 - Feat.: 1 - Title: Sulík sa v kritike Ukrajiny zhodol s Ficom: Spravili sme pre nich veľa a teraz nás žalujú? Je to nehoráznosť 03 - Modified: 2023-09-19 08:57:10 - Feat.: 1 - Title: Z ukrajinského Čornomorsku prvýkrát od krachu dohody vyplávala loď s obilím 04 - Modified: 2023-09-18 21:33:52 - Feat.: 1 - Title: Poľsko zachová zákaz dovozu obilia na Ukrajinu napriek jej žalobe
01 - Modified: 2023-12-02 18:15:30 - Feat.: - Title: Bývalému ukrajinskému prezidentovi nedovolili odísť z krajiny, plánoval sa stretnúť s Orbánom 02 - Modified: 2023-12-02 16:38:58 - Feat.: - Title: Olena Zelenská nechce, aby jej manžel znovu kandidoval na prezidenta 03 - Modified: 2023-12-02 15:52:48 - Feat.: - Title: Ruské ostreľovanie ukrajinského mesta Časiv Jar si vyžiadalo jednu obeť 04 - Modified: 2023-12-02 14:47:56 - Feat.: - Title: Predseda Európskej rady pripomenul Orbánovi, že Európska únia už asociačnú dohodu s Ukrajinou 05 - Modified: 2023-12-02 16:42:30 - Feat.: - Title: Záporožská elektráreň bola v noci na pokraji jadrovej katastrofy
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
02. december 2023 23:54