Azerbajdžanská vojenská operácia netrvala ani deň a viac ako tri dekády existujúca kvázirepublika arménskych separatistov v Náhornom Karabachu sa zrútila. Teraz sa očakáva odsun arménskeho obyvateľstva, množia sa obavy z etnických čistiek. Ilham Alijev prestížneho víťazstva dosiahol za mlčanlivého súhlasu Ruska, ale aj Európskej únie.
VIDEO: Arméni protestujú po prímerí v Náhornom Karabachu
Kim Kardashian sa do medzinárodnej politiky väčšinou veľmi nemontuje, pred dvoma týždňami však urobila výnimku. Profesionálna celebrita sa obrátila na amerického prezidenta Joea Bidena a poprosila ho, aby zabránil ďalšej arménskej genocíde.
„Kolektívne mlčanie a nečinnosť jednotlivcov, vlád a medzinárodných organizácií, ako sú OSN a Európska únia, túto krízu len priživujú,“ napísala miliardárka s arménskymi koreňmi v komentári pre magazín Rolling Stone. „S každým ďalším dňom je ohrozených viac a viac ľudských životov,“ snažila sa obrátiť pozornosť na osud svojich krajanov v Náhornom Karabachu.
Jej výzva síce vzbudila letmý záujem v spoločenských rubrikách, ale vývoj v Zakaukazsku nezvrátila. Azerbajdžan túto stredu po iba 24 hodinách svojej „protiteroristickej operácie“ oznámil víťazstvo a karabašskí separatisti pristúpili na podmienky prímeria. Teda kompletné odzbrojenie, odchod zvyškov arménskej armády a stiahnutie ťažkých zbraní.
Obavy z etnických čistiek
Nič iné ako kapitulácia im tvárou v tvár drvivej presile azerbajdžanskej armády vyzbrojenej tureckými a izraelskými dronmi neostávalo. Vláda v Jerevane dala najavo, že za nich bojovať nebude. Republika Arcach, ako separatisti svoj medzinárodne neuznávaný štát nazývajú, fakticky prestáva existovať....
Zostáva vám 85% na dočítanie.