Azerbajdžan v utorok popoludní miestneho času podnikol raketové a delostrelecké útoky na oblasť Náhorného Karabachu, čím narušil prímerie s Arménskom, ktoré oblasť kontroluje. Podľa posledných správ v dôsledku ozbrojeného stretu prišlo o život 25 ľudí vrátane dvoch civilistov. Denník Guardian hovorí až o 27 známych obetiach.
VIDEO: Arménsko sa odvrátilo od Ruska v prospech USA:
Ruské mierové jednotky rozmiestnené v regióne, ktorý je predmetom sporov, vyzvali ešte v ten istý deň obe bojujúce strany – azerbajdžanské sily a arménskych separatistov – k obnoveniu prímeria. Na tento návrh pristúpili úrady Náhorného Karabachu v stredu. Spravodajská služba BBC informovala, že vyhlásenie úradov hovorí aj o odzbrojení karabašskej armády a stiahnutí ťažkej techniky z horskej enklávy.
Boje utíchli okolo 13:00 miestneho času. Arménski separatisti taktiež prijali návrh na diskusiu o začlenení regiónu do Azerbajdžanu. Stretnutie by sa malo konať 21. septembra v azerbajdžanskom meste Jevlach.
Môže sa zdať, že zo strany Azerbajdžanu išlo o nečakaný úder – navyše nie celkom transparentne odôvodnený tým, že predstavuje „len“ reakciu na incident, pri ktorom ich bezpečnostné zložky a civilistov usmrtila mína v lokalite pod kontrolou ruských mierových síl.
Ide však, zdá sa, iba o zámienku. Azerbajdžan totiž už približne dva týždne predtým presúval vojenské stroje do oblasti Karabachu. A čoraz častejšie sa objavuje hypotéza, že chce využiť nepozornosť Ruska, ktoré je oslabené vojnou na Ukrajine.
Pre úplné pochopenie konfliktu o Náhorný Karabach však treba preniknúť do histórie oveľa hlbšie než len k začiatku ruskej invázie ne Ukrajinu. HN preto prinášajú odpovede na dôležité otázky.
Čo je to Náhorný Karabach?
Náhorný Karabach – alebo v dlhom tvare Náhorná karabašská republika – je medzinárodne neuznaný štát. Leží na juhozápade Azerbajdžanu, lenže drvivú väčšinu jeho obyvateľov tvoria Arméni. Hoci de iure je Karabach vnímaný ako súčasť Azerbajdžanu, de facto ho riadia arménski separatisti z neuznanej republiky.
Majú vlastnú vládu, ktorá má ideologicky blízko k Arménsku, avšak ani Arménsko – rovnako ako všetky ostatné krajiny – dosiaľ neuznalo jej suverenitu. Keďže etnicky a ideologicky má Karabach bližšie k Arménsku, ale geograficky k Azerbajdžanu, obe strany sa o územie dlhodobo sporia.
„Hoci samotné Arménsko nikdy oficiálne neuznalo nezávislosť regiónu, stalo sa jeho hlavným finančným a vojenským podporovateľom,“ píše portál BBC.
Kvôli členitému terénu a politickej situácii je však transport podpory do Karabachu pomerne komplikovanou záležitosťou. Jediným pozemným spojeným medzi Arménskom a neuznanou republikou je momentálne Lačinský koridor. A pochopiteľne, práve ten sa opakovane stáva ohniskom sporov....
Zostáva vám 85% na dočítanie.