Francúzsky veľvyslanec v Nigeri sa v nasledujúcich hodinách vráti do Francúzska. Dnes večer to v rozhovore s televíznou stanicou TF1 oznámil francúzsky prezident Emmanuel Macron.
Nigerská vojenská junta, ktorá sa moci chopila v júli, rozhodla na konci augusta o vyhostení veľvyslanca Sylvaina Ittého. Paríž však vtedy rozhodnutie neuznal a svojho diplomata ponechal na mieste. Najneskôr do konca roka odíde podľa Macrona zo západoafrickej krajiny aj 1500 francúzskych vojakov. Podľa agentúry AFP tak Macron ustúpil pučistom v dvoch kľúčových požiadavkách.
"V nasledujúcich hodinách sa náš veľvyslanec v Nigeri vráti do Francúzska," uviedol francúzsky prezident s tým, že ide o samostatné rozhodnutie Paríža. Na konci augusta francúzske ministerstvo zahraničia uviedlo, že vláda pučistov nemá právomoc veľvyslanca vyhostiť. V polovici septembra Macron povedal, že diplomat je v krajine držaný pučistmi ako rukojemník.
Svojím oznámením podľa agentúry AFP Macron ukončil "neudržateľnú situáciu". Veľvyslanec totiž nemohol vychádzať od konca augusta z areálu francúzskej ambasády, pretože mu hrozilo zatknutie. Podľa agentúry AFP sa tenčili zásoby jedla a vody na veľvyslanectve.
Nigerskí vojaci na konci júla zvrhli demokraticky zvoleného prezidenta Mohameda Bazouma a sami sa chopili moci. Ako jeden z dôvodov pre prevrat uviedli "zhoršujúcu sa bezpečnostnú situáciu a zlé vládnutie". Macron v rozhovore zopakoval, že Francúzsko aj naďalej uznáva ako hlavu štátu zosadeného prezidenta Bazouma, ktorý je držaný v zajatí.
Francúzsky prezident ďalej oznámil, že končí vojenská spolupráca Francúzska s Nigerom, ktorá bola po júlovom prevrate pozastavená. "V najbližších týždňoch a mesiacoch" preto podľa neho zo zeme odíde zhruba 1500 francúzskych vojakov umiestnených v africkej krajine. Dokončené má byť stiahnutie do konca tohto roka. "Budeme rokovať s pučistmi, pretože chceme, aby sa to stalo v pokoji," povedal Macron.
Podľa francúzskeho prezidenta je Paríž ochotný aj naďalej bojovať s islamistickým terorizmom na africkom kontinente. Paríž sa v boji bude ale angažovať iba "na žiadosť demokraticky zvolených" vlád afrických krajín. Francúzske protiteroristické misie v Nigeri a ďalších okolitých krajinách boli podľa francúzskeho prezidenta úspešné, pretože zabránili ďalšiemu rozšíreniu vplyvu islamistických skupín.
Odchod francúzskych vojakov už skôr požadovali pučistých, Paríž to zo začiatku odmietal. Podľa agentúry AFP tak dnes Macron zmenil svoj postoj a vyšiel v ústrety pučistom v dvoch kľúčových požiadavkách, ktorým boli práve odchod veľvyslanca a stiahnutie vojenského kontingentu.
Niger bol do prevratu partnerom Západu v boji proti džihádistom v oblasti Sahelu. Francúzsko, USA či Nemecko sa z tohto dôvodu tiež podieľali na výcviku nigerských vládnych jednotiek. Vojenské junty sa v predchádzajúcich rokoch pučom zmocnili vlády aj v Mali a Burkina Fase. Po Nigeri sa vojaci chopili tento rok môcť aj v Gabone.