Z Náhorného Karabachu, kde sa minulý týždeň sily arménskych separatistov vzdali Azerbajdžanu, odišlo do Arménska do dnešných 17:00 miestneho času 6 650 ľudí. Podľa agentúry TASS o tom informovala arménska vláda. Podľa Jerevanu sa obyvatelia Arména osídleného regiónu po azerbajdžanskej vojenskej operácii obávajú etnických čistiek.
Masová evakuácia
Spravodajca agentúry Reuters v karabašskej metropole Stepanakertu opísal, ako desiatky ľudí nakladajú veci do autobusov a nákladných áut a chystajú sa na odchod, zatiaľ čo na cestách vedúcich k Arménsku sa tvoria zápchy.
Vedenie etnických Arménov v Náhornom Karabachu uviedlo, že všetci, ktorí budú chcieť odísť do Arménska, na to budú mať príležitosť a dostanú zadarmo pohonné hmoty. Rusko tvrdí, že členovia jeho mierových jednotiek pôsobiacich v oblasti pomáhajú s evakuáciou.
Utečenci, ktorí sa dostali na arménske územie, povedali agentúre Reuters, že sa domnievajú, že s ich separatistickým štátom je koniec. "Téma Karabachu je nadobro uzavretá," uviedla Anna Agopjanová v hraničnom meste Goris.
"Bola to nočná mora. Dedina bola pod silnou paľbou, skoro nikto v nej nezostal," popísala agentúre AP situáciu v istej obci v Náhornom Karabachu žena, ktorá si nepriala zverejniť svoje meno.
V Náhornom Karabachu pred začiatkom terajšieho vysídľovania žilo asi 120-tisíc etnických Arménov. Ich vedenie tvrdí, že ľudia teraz majú strach z prenasledovania a etnických čistiek a nechcú žiť pod azerbajdžanskou nadvládou.
Azerbajdžanská bezpečnostná služba dnes podľa agentúry TASS vyzvala arménskych obyvateľov regiónu, aby urýchlene odovzdali zbrane a strelivo a vyvarovali sa porušenia, ako je napríklad ničenie majetku alebo rôznych dokumentov.
Zároveň uisťuje, že "azerbajdžanské úrady plne garantujú ochranu práv a slobôd ľuďom arménskej národnosti, ktorí zbrane odovzdajú".
Výzvy na vyslanie medzinárodnej misie
Šéfka americkej vládnej agentúry USAID Samantha Powerová, ktorá dnes dorazila do Jerevanu spolu s námestníčkou ministra zahraničia Yuri Kimovou, podľa agentúry Armenpress uviedla, že Spojené štáty vyjadrujú podporu územnej celistvosti Arménska a pomôžu krajine riešiť humanitárne aspekty situácie v Náhornom Karabachu, najmä pomoc.
Hovorca ministerstva zahraničných vecí Matthew Miller zároveň podľa agentúry AFP uviedol, že USA podporujú výzvy na vyslanie medzinárodnej misie do oblasti.
Minulý týždeň v utorok Azerbajdžan zahájil v Náhornom Karabachu vojenskú operáciu s cieľom prevziať nad oblasťou kontrolu. V stredu bolo dojednané prímerie po tom, čo azerbajdžanské jednotky prelomili arménske obranné pozície a karabašské úrady de facto kapitulovali.
Dnes sa v azerbajdžanskej oblasti Nachičevan, ktorá sa nachádza medzi Arménskom, Iránom a Tureckom, zišiel azerbajdžanský prezident Ilham Alijev so svojím tureckým náprotivkom Recepom Tayyipom Erdoganom.
Tureckého lídra Alijev uistil, že práva Arménov v Náhornom Karabachu budú "zaručené", uviedla AFP. "Verím v úspech procesu reintegrácie karabašských Arménov do azerbajdžanskej spoločnosti," dodal Alijev.
Azerbajdžanské ministerstvo obrany dnes uviedlo, že dvaja jeho vojaci v nedeľu zomreli, keď vojenské auto nabehlo na mínu. Nespresnilo však, kde sa to stalo.
Polícia v Jerevane dnes zadržala viac ako 140 účastníkov protivládnej demonštrácie, ktorí v rámci akcie občianskej neposlušnosti zablokovali hlavné ulice v meste.
Od minulého týždňa požadujú odstúpenie premiéra Nikola Pašinjana a jeho vlády, pretože prístup kabinetu ku karabašskému konfliktu považujú za zlyhanie.
Náhorný Karabach je medzinárodne uznanou súčasťou Azerbajdžanu, ale za podpory Jerevanu ho aj s priľahlým územím ovládli tamojší arménski separatisti v krvavej vojne, ktorá sa skončila v roku 1994.
Počas šesťtýždňových bojov s Arménskom v roku 2020 dobyl sviatok Azerbaj aj Azerbaj. Vojnu ukončilo prímerie sprostredkované Ruskom, ktoré tam má odvtedy asi 2000 vojakov v úlohe mierových síl.