Pápež František dnes vo Vatikáne slávnostne vymenoval 21 nových kardinálov. Pomôžu mu s reformou katolíckej cirkvi a upevnia jeho odkaz, uviedla agentúra AP. Medzi novými kardinálmi je aj nový šéf vatikánskeho úradu pre doktrínu Víctor Manuel Fernández a misionár narodený v Chicagu Robert Prevosť, ktorý je teraz zodpovedný za preverovanie kandidátov na biskupov po celom svete.
Červené kardinálske čiapky nazývané birety a masívne zlaté kardinálske prstene dostali tiež vatikánski veľvyslanci v Spojených štátoch a v Taliansku, teda na dvoch dôležitých diplomatických postoch, kde má Svätý stolec veľký záujem na reforme cirkevnej hierarchie. Zoznam doplnili predstavitelia cirkvi v geopoliticky citlivých oblastiach, ako je Hongkong a Jeruzalem, v krehkých komunitách, ako je Juba v Južnom Sudáne, a v obľúbenej Córdobe v Argentíne.
Slávnosť na Svätopeterskom námestí sa konala niekoľko dní predtým, ako František začne veľké stretnutie biskupov a laických katolíkov o vytýčení budúcnosti cirkvi. Na ňom sa bude diskutovať o naliehavých otázkach, ako je úloha žien v cirkvi, komunita LGBT+ a kňazský celibát.
Synod, ktorý sa koná od 4. do 29. októbra, je prvým z dvoch zasadnutí – druhé sa uskutoční na budúci rok. V mnohých ohľadoch by mohol upevniť Františkov odkaz, teda snahu, aby sa cirkev stala miestom, kde sú všetci vítaní a kde kňazi veriacim načúvajú a sprevádzajú ich, namiesto toho, aby ich súdili.
Niekoľko nových kardinálov je členmi synodu s hlasovacím právom a dali najavo, že zdieľa Františkovu víziu cirkvi, v ktorej ide viac o ľudí v laviciach ako o hierarchiu. Je medzi nimi aj Fernández, známy ako "pápežov teológ" a podľa AP možno najvýznamnejšie Františkovo vymenovanie vo Vatikáne počas jeho desaťročného pontifikátu.
Po dnešnej ceremónii bude mať František vymenovaných 99 zo 137 kardinálov, ktorí sú mladší ako 80 rokov, a môžu tak hlasovať v budúcom konkláve, kde bude zvolený jeho nástupca. Aj keď nie všetci sú chránenci 86-ročného pápeža Františka, mnohí z nich zdieľajú jeho pastoračný dôraz, na rozdiel od doktrinársky zmýšľajúcich kardinálov, ktorých často vyberali ešte pápeži Ján Pavol II. a Benedikt XVI.
Taký veľký podiel Františkom nominovaných kardinálov podľa agentúry AP takmer zaručuje, že budúci pápež bude buď z radov jeho kardinálskych kandidátov, alebo si zabezpečí ich hlasy pre vedenie cirkvi po Františkovom odchode. Európa má stále najviac kardinálov s hlasovacím právom, a síce 52, nasleduje Amerika s 39 a Ázia s 24 kardinálmi.