Generálny tajomník Ligy arabských štátov vyzval na okamžité zastavenie bojov medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas a na ukončenie násilností páchaných na civilistoch. Kľúčom k riešeniu tejto krízy je podľa neho samostatný palestínsky štát. O situácii v Izraeli a Pásme Gazy dnes na mimoriadnom zasadnutí rokujú v Káhire ministri zahraničia Ligy arabských štátov, ktorí sa zišli na žiadosť palestínskej autonómie, informovala agentúra DPA. Liga arabských štátov má 22 členov.
"Ukončenie okupácie a vytvorenie palestínskeho štátu sú kľúčom k vyriešeniu krízy," povedal dnes v Káhire generálny tajomník organizácie Ahmad Abúl Ghajt. Tento egyptský diplomat tiež uviedol, že má obavy zo zhoršenia situácie a rozšírenia konfliktu, čo by mohlo ohroziť stabilitu celého regiónu. "Dúfam ale, že sa to nestane," dodal.
Kolektívny trest
Ghajt vyjadril solidaritu s obyvateľmi palestínskeho Pásma Gazy, proti ktorým podľa neho Izrael v rozpore s medzinárodným právom praktizuje "kolektívny trest". Šéf Ligy arabských štátov však tiež odsúdil sobotňajšie masakry spáchané členmi a priaznivcami Hamasu. "Zabíjanie civilistov a teror je ako prostriedok dosiahnutia politických cieľov, ako je napríklad nezávislosť, neprijateľný," povedal.
Izraelské bombardovanie Pásma Gazy, ktoré je odvetou za sobotňajší bezprecedentný teroristický útok Hamasu na Izrael a ktoré si doteraz vyžiadalo na 1100 obetí, odsúdil dnes podľa agentúry Reuters aj vplyvný iracký duchovný Alí Sistán. Aj on vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby ukončilo "hroznú brutalitu" v Gaze.
Izrael v reakcii na sobotňajší útok, pri ktorom Hamas zabil vyše 1200 ľudí, vyhlásil "totálnu blokádu" Pásma Gazy. Zastavil dodávky elektriny, paliva, ale aj liekov či potravín. Dnes popoludní potom v Gaze prestala vyrábať elektrinu jediná tamojšia elektráreň. S tým súvisí aj zastavenie dodávok vody a ohrozenie pacientov v nemocniciach.
Hlboké znepokojenie
Televízia Al-Džazíra s odvolaním sa na riaditeľa nemocnice v Gaze uviedla, že energia zo záložných generátorov vystačí len na niekoľko dní. V tejto nemocnici je teraz asi sto novorodencov, ktorí sú závislí od prístrojov, a tiež asi 1100 pacientov, ktorí potrebujú dialýzu.
Už v pondelok aj generálny tajomník OSN António Guterres vyjadril "hlboké znepokojenie" nad rozhodnutím Izraela začať totálnu blokádu Pásma Gazy. "Humanitárna situácia v Gaze bola pred týmito nepriateľskými akciami extrémne hrozivá; teraz sa bude len exponenciálne zhoršovať," povedal Guterres. Izrael a Egypt začali čiastočnú blokádu Pásma Gazy už v roku 2007 po tom, ako toto územie ovládol Hamas. Guterres tiež v pondelok povedal, že síce chápe "pocit krivdy Palestínčanov", únosy civilistov a násilie ale podľa neho nemožno ničím ospravedlniť.
Dnes tiež pápež František povedal, že ho úplná blokáda Pásma Gazy veľmi znepokojuje. Aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg dnes uviedol, že Izrael má síce právo brániť sa útokom, ale že očakáva "primeranú reakciu". "Je dôležité, aby sa zabránilo zabíjaniu nevinných civilistov," povedal Stoltenberg novinárom.