Generálny tajomník OSN António Guterres dnes vyzval Izrael, aby umožnil dodávky potravín, paliva a vody do Pásma Gazy. Na toto malé palestínske územie, na ktorom žijú dva milióny ľudí, izraelská vláda uvalila totálnu blokádu v reakcii na sobotňajší teroristický útok palestínskeho hnutia Hamas na Izrael. Aj dnes izraelská armáda pokračovala v odvetnom bombardovaní Gazy.
"Kľúčové dodávky pre život, vrátane paliva, jedla a vody musia byť do Gazy povolené. Teraz potrebujeme rýchly a nerušený humanitárny prístup (do Pásma Gazy), "povedal Guterres. "Chcem poďakovať Egyptu za konštruktívnu snahu o umožnenie humanitárneho prístupu cez prechod Rafáh a sprístupnenie letiska Al-Aríš pre núdzovú pomoc," dodal šéf OSN.
Izrael v reakcii na sobotňajší útok, pri ktorom Hamas zabil vyše 1200 ľudí, vyhlásil "totálnu blokádu" Pásma Gazy. Zastavil dodávky elektriny, paliva, ale aj liekov či potravín. Dnes popoludní potom v Gaze prestala vyrábať elektrinu jediná tamojšia elektráreň. S tým súvisí aj zastavenie dodávok vody a ohrozenie pacientov v nemocniciach. Odvetné izraelské ostreľovanie si v Pásme Gazy vyžiadalo na 1100 obetí a asi 5400 zranených.
Spojené štáty sa snažia spolu s OSN rokovať s Egyptom a Izraelom o otvorení humanitárneho koridoru z Pásma Gazy, ktorým by mohli odísť civilisti a opačným smerom by sa dostali dodávky humanitárnej pomoci. Nie je však jasné, ako zabezpečiť, aby sa pri evakuácii civilistov z Gazy nedostali aj teroristi z Hamasu.
Tiež turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes uviedol, že jeho krajina by chcela sprostredkovať civilistom v Gaze dodávky humanitárnej pomoci. Ankara sa ponúkla ako sprostredkovateľ rokovaní v izraelsko-palestínskom konflikte. O zníženie napätia sa snaží tiež Egypt, Katar či Jordánsko.
Agentúra AFP dnes večer s odvolaním sa na tureckú televíziu Habertürk napísala, že Erdogan začal tiež proces rokovaní s Hamasom s cieľom dosiahnuť prepustenie rukojemníkov, ktoré ozbrojenci Hamasu v sobotu uniesli do Pásma Gazy.