S palestínskym radikálnym hnutím Hamas sa musí zaobchádzať ako s teroristickou organizáciou Islamský štát (IS), vyhlásil dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu na tlačovej konferencii s šéfom americkej diplomacie Antonym Blinkenom.
Dodal, že Blinkenova dnešná návšteva je "hmatateľným príkladom jednoznačnej americkej podpory Izraela". Tá bude podľa Blinkena pokračovať, "kým budú USA existovať". Blinken dnes priletel do Izraela, aby sa stretol s izraelskými predstaviteľmi, aby vyjadril solidaritu Washingtonu s Izraelom po útoku Hamasu a aby sa pokúsil zabrániť rozšíreniu konfliktu.
"Hamas sa prejavil ako nepriateľ civilizácie," povedal Netanjahu. "Masakrom mladých ľudí na hudobnom festivale pod šírym nebom. Vyvraždením celých rodín. Vraždením rodičov pred očami ich detí a detí pred očami ich rodičov, upaľovaním ľudí zaživa či stínaním hláv," vyhlásil premiér.
"Hamas je ISIS a rovnako ako bol ISIS rozdrvený, bude rozdrvený aj Hamas," dodal a poďakoval Spojeným štátom za ich podporu v boji proti "barbarom". ISIS je skratkou pre Islamský štát v Iraku a Sýrii.
Blinken: Hamas nezastupuje palestínsky ľud
Podobne sa vyjadril Blinken. "Toto musí byť okamih morálneho vyjasnenia. Neschopnosť jednoznačne odsúdiť terorizmus ohrozuje ľudí nielen v Izraeli, ale všade na svete," uviedol s tým, že Hamas zabil občanov 36 krajín. Žiadny región preto podľa šéfa americkej diplomacie neunikol "krvavému dosahu Hamasu".
"Vieme, že Hamas nezastupuje palestínsky ľud. Hamas namiesto toho, aby podporoval blahobyt svojich občanov, vládne represívne. Hamas nezastupuje budúcnosť, ktorú Palestínčania chcú. Hamas má jediný program - zničiť Izrael a vraždiť Židov. Žiadna krajina by netolerovala vraždenie svojich občanov," dodal Blinken.
"Moje posolstvo Izraelu znie: Možno ste dosť silní na to, aby ste sa bránili sami, ale kým budú existovať Spojené štáty, nikdy to nebudete musieť urobiť. Budeme vždy stáť na vašej strane," dodal Blinken.
Pokúsia sa zabezpečiť prepustenie rukojemníkov
Po Izraeli zamieri americký minister do Jordánska, kde sa v stretnutí s kráľom Abdalláhom II. a tiež s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom. Pravdepodobne bude pokračovať do ďalších arabských krajín, oznámili nemenovaní americkí predstavitelia agentúre Reuters bez toho, aby tieto krajiny spresnili.
Blinken sa tiež pokúsi zabezpečiť prepustenie rukojemníkov unesených Hamásom, z ktorých niektorí sú Američania. Uviedol, že v tomto ohľade intenzívne spolupracuje s Izraelom.
Podľa Reuters chce rokovať aj o bezpečnom odchode civilistov z husto obývaného Pásma Gazy, kde na stiesnenom priestore žije okolo 2,3 milióna Palestínčanov a ktoré čelia intenzívnemu izraelskému bombardovaniu.
Do Izraela v stredu priletel tiež britský minister zahraničia James Cleverly. Krajinu už v utorok navštívil aj šéf českej diplomacie Jan Lipavský, ktorý tak urobil ako prvý minister zahraničia od začiatku najnovších bojov.
Počet obetí po sobotňajšom útoku ozbrojencov z hnutia Hamas už vzrástol na najmenej 1300, zranených je zhruba 3300. Odvetné nálety na Pásmo Gazy si už vyžiadali viac ako 1350 životov a vyše šesťtisíc zranených. Svoje domovy v pobrežnej oblasti opustilo podľa OSN už 338-tisíc ľudí.