Palestínsky prezident Mahmúd Abbás varoval v piatok pred "druhou nakbou". Vyjadril sa tak v súvislosti s vyhlásením izraelskej armády, ktorá v piatok ráno nariadila evakuáciu civilného obyvateľstva na severe pásma Gazy.
Výrazom "nakba" (katastrofa) označujú Palestínčania vznik štátu Izrael v roku 1948, pretože počas následnej izraelskej vojny za nezávislosť státisíce palestínskych Arabov stratili domov, pripomína TASR.
Abbás v piatok podľa agentúry AFP povedal, že "úplne odmieta vysídlenie" Palestínčanov z pásma Gazy, ktoré by pre nich znamenalo "druhú nakbu".
Stretnutie s Blinkenom
Abbás sa v piatok v jordánskom hlavnom meste Ammán stretol s americkým ministrom zahraničných vecí Antonym Blinkenom. Obaja podľa stanice NBC News mali diskutovať o dôsledkoch útokov palestínskeho militantného hnutia Hamas na Izrael, a to najmä o ich dosahu na palestínsku enklávu na Západnom brehu Jordánu, kde vládne Abbásovo hnutie Fatah. Islamistický Hamas kontroluje pásmo Gazy pri Stredozemnom mori na hranici s Egyptom.
Blinken sa v Ammáne stretol aj s jordánskym kráľom Abdalláhom II. Hovorca amerického rezortu diplomacie Matthew Miller povedal, že spolu hovorili o "strašných teroristických útokoch Hamasu na Izrael" a "snahe zabezpečiť prepustenie všetkých rukojemníkov (ktorých zajal Hamas) a predísť ďalšiemu rozšíreniu konfliktu".
Hamas neobhajuje palestínsky ľud
Blinken "zdôraznil, že Hamas neobhajuje právo palestínskeho ľudu na dôstojnosť a sebaurčenie". Zároveň podľa svojho hovorcu diskutoval aj o spôsoboch riešenia humanitárnych potrieb civilistov v Gaze počas "legitímnych bezpečnostných operácií na obranu pred teroristami", ktorý robí izraelská armáda.
V piatok ráno izraelská armáda oficiálne vyzvala obyvateľov severnej časti pásma Gazy, aby sa evakuovali na juh tejto palestínskej enklávy pre možnú pozemnú ofenzívu proti militantom z radikálneho hnutia Hamas.
Evakuácia približne 1,1 milióna ľudí má prebehnúť počas nasledujúcich 24 hodín. Podľa Organizácie Spojených národov je však taký rozsiahly presun obyvateľstva v tak krátkom čase "nemožný" a Izrael preto požiadala o zrušenie nariadenia.
Hamas výzvu na evakuáciu obyvateľstva odmietol a označil ju za súčasť izraelskej propagandy.