Obe strany konfliktu na Ukrajine sa vmanévrovali do nemožnej situácie, hovorí bezpečnostný analytik Lukáš Visingr. Rusi vyhlásili anexiu oblastí, ktoré nekontrolujú, a musia tak vo vojne pokračovať, aby nestratili tvár.
USA naopak musia aj naďalej podporovať Kyjev, aj keď hrozí, že nakoniec zvíťazí a Rusko sa rozpadne na 20 štátov, z ktorých polovica bude mať jadrové zbrane.
Množia sa správy o tom, že sa Rusi snažia o akúsi lokálnu protiofenzívu, okrem iného pri dedine Avdijivka na Donbase. Majú šancu na úspech?
Rusi sa snažia obkľúčiť Avdijivku a odrezať ukrajinské sily, ktoré tam sú. To by samo o sebe dávalo vojenský zmysel, pokiaľ však majú Rusi kapacity na to, aby vykonali takú operáciu tvárou v tvár vyspelejšej ukrajinskej taktike a výzbroji. Tí medzitým zaznamenali obrovské straty, ktoré by mali zodpovedať celej mechanizovanej brigáde.
Sú spôsobené hlavne tým, že Ukrajinci veľmi efektívne nasadzujú delostrelectvo, hlavne kazetovú muníciu. Zlomilo sa to niekedy počas septembra, keď zmizla ruská delostrelecká prevaha – všeobecne je to momentálne vyrovnané a v niektorých oblastiach má Ukrajina pravdepodobne dokonca prevahu.
Americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) tvrdí, že Rusi sa veľmi poučili ohľadom taktiky. Na vysokej úrovní sú vraj najmä zameriavanie ukrajinských delostreleckých pozícií a ich následná likvidácia...
Áno, aj Rusi sa dokážu učiť, hoci im to ide o niečo pomalšie ako Ukrajincom. To samozrejme nie je tým, že by priemerný Rus bol hlúpejší ako priemerný Ukrajinec – ide o inštitucionálne nastavenie. V ukrajinskej armáde sa tie adaptácie a inovácie zavádzajú veľmi rýchlo. V tom je ich kultúra trochu podobná izraelskej. Naopak Rusi sa stále úplne nezbavili sovietskeho štýlu. Každá iniciatíva alebo inovácia je im podozrivá, ak nie nebezpečná…
Je fér, keď ukrajinskú protiofenzívu celkovo označíme za neúspešnú?
Nie, rozho...
Zostáva vám 85% na dočítanie.