Pri silnej búrke Babet na východe Škótska zomrela 57-ročná žena. Zmietla ju voda, jej telo vytiahli neskôr z rieky. Druhou obeťou je v Škótsku vodič, na ktorého auto spadol strom. Po tretej osobe sa pátra.
Šesťmetrové vlny
Druhá pomenovaná búrka tohtoročnej jesene priniesla do Škótska vietor s rýchlosťou vyše 110 kilometrov na hodinu. Na pobreží ľudia videli až šesťmetrové vlny, píše Sky News. Rieky by sa na niektorých miestach mohli vyliať z brehov, varovali meteorológovia.
Kompletne zatopená zostáva obec Brechin na brehu rieky South Esk. Záchranári tam prechádzali po uliciach v člnoch a pomáhali ľuďom, ktorí sa nestihli alebo pôvodne nechceli evakuovať. Jediná cesta do Brechinu vedie po vode. Záchranári tam prijali viac ako 100 hovorov so žiadosťami o pomoc.
Najvyššia výstraha pred silným dažďom a vetrom tam prestala platiť dnes napoludnie, no úrady ju vyhlásili aj na sobotu. Meteorológovia varujú, že severovýchod Škótska môže zasiahnuť ďalší dážď.
Kvôli silnému dažďu a povodniam spôsobeným búrkou Babet dnes bolo uzavretých tiež asi 25 škôl vo Walese.
Kodanské letisko zrušilo lety
V Dánsku platí výstraha pred silným vetrom od dnešného skorého rána do sobotňajšieho poludnia. Dnes večer by podľa meteorológov mohlo padnúť až 30 milimetrov zrážok, najmä v oblastiach, kde sú už zvýšené hladiny riek.
Kodanské letisko zrušilo zhruba 70 z približne 750 letov, väčšinou zabezpečovaných menšími strojmi. Kvôli vysokej hladine boli zrušené odchody trajektov z mesta Faaborg a na dvoch trasách medzi južným Dánskom a severným Nemeckom - medzi Rödby a Puttgardenom a medzi Gedserom a Rostockom. Večer bude od 19.00 h kvôli vetru uzavretý most cez Öresund z Kodane do švédskeho mesta Malmö, uviedol portál TV2.
Vlny Baltského mora dnes ohrozovali aj pobrežie a prístaviská v severnom Nemecku. Zaplavené boli aj niektoré ulice. Okrem toho na niektorých miestach spadli ťažké konáre na automobily či koľaje.
Podľa nemeckých úradov sa očakáva, že stúpajúca hladina mora dosiahne vrchol v Kielskom a Lübeckom zálive v popoludňajších hodinách. Vo Flensburgu pri hraniciach s Dánskom by sa mohla večer objaviť najmohutnejšia prílivová vlna za posledných 100 rokov.
Na najkritickejších miestach často zasahovali hasiči a polícia. Na ostrove Fehmarn pomáhali dobrovoľní záchranári desiatke turistov a ich psovi. Búrka ich prekvapila na hausbótoch, ktoré museli opustiť.
Sicília má dnes úplne odlišný problém, horúce počasie a silný vietor tam rozdúchali niekoľko požiarov. Kvôli plameňom bola uzavretá diaľnica medzi Palermom a Katániou, kvôli vedru sú zatvorené aj školy. Od štvrtka proti požiarom zasahuje 1600 hasičov a dobrovoľníkov, napísala agentúra EFE.