Český premiér Petr Fiala spoločne s rakúskym kancelárom Karlom Nehammerom dnes okolo 12.30 h SELČ prileteli do Izraela, ktorý vedie vojnu proti radikálnemu palestínskemu hnutiu Hamás ovládajúcemu Pásmo Gazy.
Fiala bude rokovať s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom a s prezidentom Jicchakom Herzogom. Stretne sa tiež s rodinou česko-izraelskej obete teroristického útoku Hamasu Orana Elfasiho.
Český vládny špeciál odštartoval ráno z Prahy, do Izraela letel so zastávkou vo Viedni, kde pristúpil Nehammer. Cieľom dnešného rokovania je podľa hovorcu českého kabinetu Václava Smolku podpora Izraela vrátane koordinácie v kontexte Európskej rady, ktorá zasadá od štvrtka v Bruseli.
Spoločná cesta s Fialou podľa Nehammera uľahčí izraelskej strane organizáciu návštevy a umožní ju efektívne využiť.
Elfasiho úmrtie potvrdilo minulý týždeň české ministerstvo zahraničia. Podľa portálu Novinky.cz dvadsaťdvaročný muž zahynul pri útoku v kibuci Nirim, ide pritom o prvú českú obeť útoku. Fiala sa dnes v nemocnici Ichilov stretne aj s rodinami osôb unesených ozbrojencami z hnutia Hamas, ktoré vládne v Pásme Gazy.
Po útokoch Hamasu Izraeli vyjadruje podporu niekoľko západných krajín. V utorok Izrael navštívil francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý okrem Netanjahua rokoval aj s šéfom Palestínskej autonómie Mahmúdom Abbásom v Ramállahu na okupovanom Západnom brehu. Z Izraela potom odletel do Jordánska.
V Izraeli už tiež boli napríklad nemecký kancelár Olaf Scholz či britský premiér Rishi Sunak. Minulý týždeň do Izraela prišiel americký prezident Joe Biden.
Krátko po teroristickom útoku Hamasu navštívil Izrael český minister zahraničia Jan Lipavský. Pricestoval tam z ministerského zasadnutia Európskej únie v Ománe 10. októbra, rokoval tiež s prezidentom Herzogom aj so svojím náprotivkom Elim Kohenom. Spoločne s Lipavským sa prvým repatriačným letom do Českej republiky následne vrátilo 34 českých občanov.
Agentúra APA v utorok uviedla, že Rakúsko a Česko patria k tým krajinám EÚ, ktoré súčasné odvetné akcie izraelskej armády považujú za legitímnu sebaobranu. Na druhej strane sú štáty ako Belgicko, Írsko a Španielsko, ktoré sa na postup Izraela v Pásme Gazy pozerajú kriticky a vzhľadom na vysoký počet obetí z radov civilistov požadujú humanitárne prímerie.
Hamas v sobotu 7. októbra Izrael aj svet zaskočil masívnym útokom práve z Gazy na juh Izraela, kde podľa tvrdení izraelských úradov pozabíjal na 1400 ľudí, väčšinou civilistov. Viac ako 220 ľudí odvliekol do Gazy.