Existujú dostatočné dôvody domnievať sa, že raketu na ukrajinskú obec Hroza na začiatku októbra vystrelili ruské ozbrojené sily, pričom v čase útoku neboli na mieste vojaci ani iné legitímne vojenské ciele.
Vo svojej správe to dnes uviedol Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR). Pri vzdušnom údere na Hrozu zahynulo skraje októbra podľa neho 59 ľudí, útok zasiahol miestnu kaviareň, kde si práve desiatky ľudí pripomínali pamiatku padlého ukrajinského vojaka. Moskva predtým zodpovednosť za smrť civilistov odmietla.
Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva vyslal na miesto tragédie v Charkovskej oblasti na severovýchode Ukrajiny terénny tím, aby úder vyšetril.
Misia OSN pre monitorovanie ľudských práv na Ukrajine (HRMMU) podnikla dve cesty do Hrozy, kde jej členovia preskúmali miesto tragédie a vypočuli 35 ľudí vrátane miestnych obyvateľov, preživších, zdravotníkov alebo pracovníkov márnice.
"Všetci zabití - 36 žien, 22 mužov a osemročný chlapec - boli civilisti, ktorí sa zúčastnili recepcie po pohrebe miestneho muža, príslušníka ukrajinských ozbrojených síl. Výbuch úplne zničil kaviareň a malý obchod," uvádza OHCHR v správe, ktorá opisuje devastujúci dopad úderu na obec.
Kvôli útoku, ktorý ukrajinské úrady už skôr pripísali ruskej armáde, prišlo 15 miestnych rodín o dvoch alebo aj viacerých členov. Išlo o jeden z najhorších vzdušných úderov čo do počtu civilných obetí od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu.
Výbuch spôsobila strela Iskander
"Analýza rozsahu škôd a zvyškov zbrane nájdených na mieste ďalej naznačuje, že výbuch pravdepodobne spôsobila strela Iskander," uviedol ďalej OHCHR, ktorý upozornil, že ide o balistickú strelu krátkeho doletu vyrábanú Ruskou federáciou a bežne používanou ruskou armádou pri útokoch na Ukrajine.
Kyjev túto zbraň podľa OHCHR vo svojom arzenále nemá.
Úrad tiež pripomína výroky ruského zástupcu pri OSN Vasiľa Nebenzja, ktorý síce výslovne nepriznal zodpovednosť za úder, ale počas zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN 9. októbra tvrdil, že v Hroze pochovávali "vysokopostaveného ukrajinského nacionalistu", na pohrebe sa podľa neho "zúčastnilo mnoho jeho neonacistických komplicov" a ďalej vyhlásil, že ukrajinskí vojaci budú legitímnym cieľom ruskej armády kdekoľvek.
Porušenie medzinárodného humanitárneho práva
Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva dospel k záveru, že Rusi buď neurobili všetko, čo bolo možné, aby si overili, že miesto bolo legitímnym vojenským cieľom, alebo sa zámerne zamerali na civilistov či civilné objekty.
"V oboch prípadoch by išlo o porušenie medzinárodného humanitárneho práva," upozornil OHCHR, ktorý vyzval Moskvu, aby útok transparentne vyšetrila, potrestala zodpovedné osoby, prijala opatrenia na zabránenie podobným úderom v budúcnosti a rodinám obetí poskytla zodpovedajúce odškodné.
Hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov deň po útoku podľa portálu Meduza opakoval tvrdenia Kremľa, že Rusi neútočia na civilné ciele, a vyhlásil, že vykonáva údery na "objekty vojenskej infraštruktúry, miesta sústredenia vojenského personálu a predstaviteľov vojenského velenia".
Moskva dlhodobo popiera, že by na Ukrajine zámerne cielila na civilistov, ale mnoho ich zomrelo pri ruských útokoch, ktoré zasiahli okrem iného obytné oblasti, energetické, prístavné alebo obilné zariadenia, podotkla agentúra Reuters.