Najväčší dodávateľ zemného plynu na Slovensku, štátom vlastnená spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel (SPP), dokáže prostredníctvom skôr uzavretých diverzifikačných kontraktov s veľkými medzinárodnými firmami pokryť v súčasnosti väčšinu potrieb svojich zákazníkov z iného ako ruského zdroja.
Kontrakty firma uzatvorila na roky 2023 a 2024, pričom rokuje o ich predĺžení, uviedol SPP Ondrej Šebesta.
V minulosti bolo Slovensko prakticky úplne závislé od dovozu ruského plynu. Riaditeľ najväčšej ukrajinskej ropnej a plynárenskej spoločnosti Naftogaz Oleksij Černyšov predtým povedal, že cez Ukrajinu do roku 2025 už nepotečie na Západ žiadny ruský plyn.
Tranzit ruského zemného plynu cez Ukrajinu v súčasnosti pokračuje napriek ruskej vojenskej invázii do susednej krajiny.
"Flexibilita diverzifikačných kontraktov nám spolu s nadštandardnými zásobami plynu, ktoré SPP uskladnil v zásobníkoch, umožňujú v prípade potreby v súčasnosti zabezpečiť aj kompletnú spotrebu našich zákazníkov z iného ako ruského zdroja," uviedol Šebesta.
SPP podľa neho prijme potrebné opatrenia v záujme zaistenia energetickej bezpečnosti Slovenska a stabilných dodávok plynu aj po roku 2024.
Spoločnosť pritom chce zohľadniť skutočnosť, že plynárenská sústava Slovenska je prepojená so všetkými susednými krajinami a umožňuje obojstrannú prepravu plynu. Trhový podiel SPP na dodávkach plynu v krajine vlani dosiahol takmer 58 percent a tento rok podľa firmy zrejme stúpne.
SPP má platný kontrakt s ruským koncernom Gazprom na dodávky plynu do roku 2034. Vlani po ruskej invázii na Ukrajinu Gazprom opakovane krátil dodávky plynu pre SPP.
Slovensko podobne ako ďalšie krajiny uzavrelo kontrakty na dodávky plynu s inými dodávateľmi a taktiež nakupovalo skvapalnený zemný plyn (LNG).
Odklon európskych krajín od ruského plynu sa prejavil aj vo výsledkoch prevádzkovateľa slovenského tranzitného plynovodu, spoločnosti Eustream.
Firma vo svojom uplynulom finančnom roku od augusta 2022 do konca tohtoročného júla prepravila podľa svojej výročnej správy 16,97 miliardy metrov kubických plynu. Medziročne to predstavuje pokles o viac ako polovicu.
V minulosti pritom spoločnosť prepravila ročne okolo 60 miliárd metrov kubických plynu. Prepad výkonov Eustreamu tiež spôsobil, že sa táto pološtátna firma naposledy prepadla do straty, zatiaľ čo v minulosti patrila k najziskovejším firmám na Slovensku.
V Eustreame má podiel a manažérsku kontrolu skupina Energetický a priemyselný holding podnikateľa Daniela Křetínského.