Nemecko zachová kontroly na hraniciach s Českom a ďalšími štátmi, ktoré obnovilo v polovici októbra. Podľa agentúry DPA sa na tom počas nočného rokovania zhodol kancelár Olaf Scholz s premiérmi spolkových krajín. Agentúra neinformuje o konkrétnom čase predĺženia kontrol.
Na takmer deväťhodinovom rokovaní sa politici dohodli aj na novom rozdelení nákladov na žiadateľov o azyl, obmedzení sociálnych výhod pre migrantov či urýchlení postupu azylových konaní.
Predĺženie hraničných kontrol
Nemecko obnovilo hraničné kontroly s Českom, Poľskom a Švajčiarskom 16. októbra a zároveň o ďalších šesť mesiacov predĺžilo kontroly s Rakúskom, ktoré boli zavedené už v roku 2015. Ministerka vnútra Nancy Faeserová potom 25. októbra oznámila, že Berlín s prvou spomínanou trojicou krajín kontroly predĺžia o 20 dní.
Následne sa podľa nej malo zvažovať predĺženie o tri mesiace.
"Tieto kontroly vnútorných hraníc zostanú zachované," uvádza dokument schválený dnes Scholzem a lídrami spolkových krajín. Materiál tiež vysvetľuje, že Nemecko sa ku kontrolám rozhodlo kvôli tomu, že stráženie vonkajších hraníc EÚ nie je účinné.
"Vzhľadom na to, že zlepšené kontroly nie sú po celej vonkajšej hranici, boli na vnútornej hranici Spolkovej republiky Nemecko so susednými štátmi prijaté účinné policajné opatrenia," uvádza sa v záveroch rokovaní.
Kontroly nie sú plošné po celej dĺžke hraníc, ale len na vybraných miestach. V prípade pomedzí s Českom hliadkuje nemecká polícia na diaľnici medzi Prahou a Drážďanmi.
Nemci sprísnia migrantom dávky
Premiéri sa s kancelárom dohodli aj na novom financovaní starostlivosti o migrantov.
Nemecké regióny sú starostlivosťou o migrantov dlhodobo preťažené a na hrane svojich ubytovacích a finančných kapacít. Premiéri preto okrem iného žiadali zmenu súčasného systému paušálnych platieb, keď z rozpočtu spolkovej krajiny dostávali každý rok jednorazovú sumu. Jej aktuálna výška je tento rok 3,7 miliardy eur.
Novo bude spolková vláda ročne krajinám platiť 7500 eur za migranta. Táto suma je nižšia oproti očakávaniam regiónov, ktoré pôvodne požadovali 10 500 eur.
Zemskí premiéri pred rokovaním hovorili o nevyhnutnosti obmedzenia sociálnych výhod, ktoré považujú za jeden z hlavných dôvodov, prečo migranti do Nemecka mieria.
So Scholzem sa potom dohodli, že žiadatelia o azyl budú dostávať základné dávky 36 mesiacov namiesto súčasných 18 mesiacov, až potom budú mať nárok na ďalšie sociálne plnenia. To podľa záverečného dokumentu po rokovaní Scholze a premiérov povedie k úsporám vo výške stoviek miliónov eur ročne.
Časť pomoci budú v budúcnosti migranti dostávať v podobe predplatenej karty a nie ako výplatu hotovosti. Premiéri poukazovali na to, že mnohí azylanti vyplatené dávky obratom prevádzajú do svojich vlastí a že časť peňazí tiež končia v rukách prevádzačov.
Dohoda Scholze a premiérov tiež počíta so zrýchlením azylových konaní. Prvé rozhodnutie by tak Spolkový úrad pre migráciu a utečencov vydával do šiestich mesiacov od podania žiadosti, v prípade krajín s nízkym počtom uznaných azylových žiadostí to bude ešte rýchlejšie.