Britský kráľ Karol III. dnes prvýkrát v úlohe panovníka začal nové zasadacie obdobie parlamentu prednesom legislatívneho programu vlády. Konzervatívny premiér Rishi Sunak a jeho kabinet sa chcú zamerať na oživenie ekonomiky po prepade spôsobenom pandémiou covidu-19 a vojnou na Ukrajine.
Okrem toho chcú sprísniť tresty za znásilnenie či postupne zvýšiť minimálny vek pre nákup cigariet.
Kráľ Karol tradičný prejav prečítal prvýkrát už vlani, ale vtedy ešte v úlohe princa, keď zastupoval svoju matku, už zosnulú kráľovnú Alžbetu II., ktorá v tom čase bola zdravotne indisponovaná. Kráľovná Alžbeta zomrela vo veku 96 rokov vlani v septembri.
Zodpovedné rozhodnutia o výdavkoch a pôžičkách
"Vplyv covidu-19 a vojny na Ukrajine vytvorili pre Spojené kráľovstvo významné dlhodobé výzvy. Preto je prioritou mojej vlády urobiť ťažké, ale nevyhnutné dlhodobé rozhodnutia, ktoré túto krajinu zmenia k lepšiemu, "stálo vo vládnom texte prečítanom kráľom.
Britská vláda sa v prejave zaviazala, že prijme zodpovedné rozhodnutia o výdavkoch a pôžičkách, aby pomohla znížiť úroveň inflácie. Z prejavu vyplynulo, že konzervatívny kabinet pravdepodobne čoskoro nezníži dane.
Minister financií Jeremy Hunt minulý mesiac uviedol, že by síce rád znížil dane v období pred celoštátnymi voľbami, ktoré sa očakávajú v roku 2024, ale takýto krok by mal podľa neho v súčasnosti inflačný charakter.
Vláda v prejave naznačila, že bude pokračovať v sprísňovaní trestov pre páchateľov znásilnenia. Chce tiež vytvoriť "generáciu bez fajčenia" tým, že obmedzí predaj tabakových výrobkov a predaj aj marketing elektronických cigariet deťom.
Tieto právne predpisy majú zabezpečiť, aby sa nikdy nepredávali cigarety deťom, ktorým je v súčasnosti 14 rokov alebo menej. V snahe získať mladších voličov vláda tiež uviedla, že bude pokračovať v reformách trhu s bývaním.
Británia vstúpila do volebného obdobia
Prejav sa dotkol tiež vojen na Ukrajine a v Pásme Gazy. "Moji ministri budú úzko spolupracovať s medzinárodnými partnermi na podpore Ukrajiny, posilnení NATO a riešení najnaliehavejších bezpečnostných výziev. Vláda je podľa príhovoru tiež "odhodlaná bojovať proti antisemitizmu".
Podľa Reuters prejav naznačoval, že Británia už vstúpila do volebného obdobia. Sunak v budúcom roku zvedie ťažký boj o získanie voličov, keďže opoziční labouristi majú v prieskumoch verejnej mienky zhruba dvadsaťbodový náskok.
Jeho strana sa zmieta v obvineniach zo sexuálnych škandálov, je pod drobnohľadom kvôli svojim krokom počas pandémie covidu-19 a je hlboko rozdelená ohľadom svojej predvolebnej stratégie. Sunak však dúfa, že jeho program môže situáciu zvrátiť.
Šéf labouristov Keir Starmer vo vyhlásení ku kráľovmu prejavu, ktoré bolo vydané v noci, uviedol, že konzervatívci stále ponúkajú to isté.
"Krajina stojí pred voľbou medzi premenovanou Labouristickou stranou, ktorá chce zmeniť krajinu prostredníctvom vzrušujúceho programu dlhodobých reforiem, a toryovskou stranou, ktorá sa vyznačuje iba trikmi, rozdelením a ďalšími rovnakými krokmi," povedal.