Logo nemeckej skupiny Bayer. FOTO: Reuters
StoryEditor

Bayer má vyplatiť žalobcom trpiacim nevyliečiteľnou chorobu odškodnenie v hodnote 1,6 miliardy dolárov

19.11.2023, 21:46
Autor:
ČTKČTK

Štúdie podľa slov spoločnosti ukazujú, že RoundUp a jeho účinná látka glyfosát sú bezpečné pre ľudské zdravie.

Nemecká skupina Bayer má podľa súdu v americkom štáte Missouri vyplatiť odškodnenie vo výške 1,56 miliardy dolárov za zdravotné problémy, ktoré vznikli v súvislosti s používaním lieku RoundUp. Súd vyhovel požiadavke niekoľkých žalobcov, píše dnes agentúra Reuters. Proti rozsudku sa firma môže odvolať.

Súd dal za pravdu trojicu žalobcov, ktorí trpia rakovinou krvi. Tá podľa nich vznikla práve kvôli použitiu prípravku RoundUp, ktorý využívali pri zahradničení.

Súd trojicu žalobcov uznal odškodné vo výške 61,1 milióna dolárov a trestné odškodnenie v celkovej výške 1,5 miliardy dolárov. Toto odškodnenie môže znížiť odvolací súd, pokiaľ nie je v súlade s pravidlami stanovenými najvyšším súdom. Manželka jedného zo žalobcov má navyše dostať odškodnenie vo výške 100-tisíc dolárov.

Bayer tvrdí, že štúdie realizované v posledných desaťročiach ukazujú, že RoundUp a jeho účinná látka glyfosát sú bezpečné pre ľudské zdravie.

Na amerických súdoch však pre nemeckú firmu ide o štvrtú porážku za sebou v tomto type káuz. Pred tým ale deväť sporov vyhrala, píše Reuters. Firma vo vyhlásení uviedla, že má silné argumenty, ktoré jej pomôžu zvrátiť nepriaznivé rozsudky na odvolacích súdoch.

Bayer žaloby ohľadom RoundUp "získala" akvizíciou americkej chemickej firmy Monsanto v roku 2018, ktorá prípravok vyrábala. V roku 2020 firma urovnala väčšinu sporov ohľadom prípravku, čo jej stálo takmer 11 miliárd dolárov.

Európska komisia pred niekoľkými dňami oznámila, že o ďalších desať rokov predĺži licenciu na používanie pesticídu glyfosátu potom, čo sa zástupcovia členských štátov bolku v tejto otázke opäť nezhodli.

01 - Modified: 2025-12-25 23:17:40 - Feat.: - Title: Nebezpečné mýty o rakovine hrubého čreva, ktorým by ste nemali veriť 02 - Modified: 2025-12-22 19:55:23 - Feat.: - Title: Spevák Barry Manilow oznámil, že na pľúcach má ložisko rakoviny 03 - Modified: 2025-12-12 12:30:00 - Feat.: - Title: Európou otriasa škandál. Darca spermií rozšíril gén spôsobujúci rakovinu medzi stovky detí, niektoré už zomreli 04 - Modified: 2025-12-11 10:00:00 - Feat.: - Title: Tetovanie z ruky skončilo na jej jazyku. Herečke diagnostikovali rakovinu jazyka, podľa lekárov sa nič iné robiť nedalo 05 - Modified: 2025-12-11 08:29:07 - Feat.: - Title: Darca spermií s génom spôsobujúcim rakovinu splodil v Európe dvesto detí, niektoré už zomreli
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
26. december 2025 00:41