Americký minister obrany Lloyd Austin dnes na svojej druhej návšteve v Kyjeve od začiatku ruskej invázie ubezpečil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o trvalej americkej podpore brániacej sa krajine.
Podľa agentúry AP je cieľom návštevy šéfa Pentagonu potvrdiť, že Spojené štáty budú aj naďalej pomáhať Ukrajine, aj keď ich zdroje vyčerpávajú aj ďalšie globálne riziká vrátane konfliktu medzi Izraelom a palestínskym radikálnym hnutím Hamas.
"Mal som tú česť stretnúť sa s prezidentom Zelenským v Kyjeve, aby som ho ubezpečil o neochvejnej americkej podpore Ukrajiny. Spolu s našimi spojencami aj naďalej vnímame naliehavé potreby Ukrajiny na bojisku i požiadavky týkajúce sa dlhodobej obrany," uviedol Austin, ktorý podobne ako ostatné oficiálne návštevy od začiatku vojny do ukrajinskej metropoly prišiel vlakom z Poľska.
Ide o druhú cestu šéfa Pentagonu na Ukrajinu od vlaňajšieho 24. februára, keď do krajiny vpadla ruská armáda. Súčasná návšteva sa ale odohráva za značne odlišných okolností. Austin bol naposledy v Kyjeve v apríli 2022, keď sa Ukrajine darilo udržiavať plnú podporu západného sveta.
Konflikt v Pásme Gazy ale teraz odvádza pozornosť od diania vo východnej Európe, podotýka AP, podľa ktorej Washington na Blízky východ vyslal dve skupiny lietadlových lodí, desiatky stíhačiek a tisícky príslušníkov americkej armády. Spojené štáty tiež bombardujú Iránom podporované milície, ktoré pravidelne útočia na americké základne v Iraku a Sýrii.
Austin dnes uviedol, že zvyšok sveta chápe význam ukrajinského úsilia poraziť ruskú armádu. Zelenskyj podľa agentúry AP upozornil, že dnešná návšteva je pre Ukrajinu "veľmi dôležitým signálom".
"Počítame s vašou podporou," povedal ukrajinský prezident a poďakoval Američanom aj Kongresu za podporu.
Ukrajina doteraz dostala zbrane za viac ako 44 miliárd dolárov od Spojených štátov a na 35 miliárd dolárov od ďalších spojencov. Dodané vybavenie zahŕňa okrem iného milióny projektilov, systémy protivzdušnej obrany či pokročilé európske a americké tanky.
Ukrajina sa tiež usiluje o získanie F-16, bojových lietadiel americkej výroby, aby dokázala lepšie čeliť vo vojne ruskému letectvu. Kyjevu sa tento rok v auguste zaviazalo poskytnúť tieto lietadlá viacero európskych štátov, napríklad Holandsko, Dánsko, Belgicko či Nórsko. Podľa predchádzajúcich informácií Spojené štáty nebudú brániť odovzdaniu tejto techniky Ukrajine.