Ilustračná fotografia. FOTO: Reuters
StoryEditor

Udávať ma naučil môj starý otec, vraví učiteľka. V Rusku prekvitá udavačstvo od začiatku invázie

20.11.2023, 14:45
Autor:
ČTKČTK

Rusko zaviedlo nové cenzúrne zákony krátko po svojom vpáde na Ukrajinu. Anna Korobkovová odvtedy trávi väčšinu svojho voľného času online a často ľudí nahlasuje za "diskreditáciu ruskej armády".

Udavačstvo, teda donášanie na susedov, kolegov a dokonca aj cudzích ľudí bolo v časoch Sovietskeho zväzu v Rusku bežné. V súčasnosti, keď ruská vláda umlčuje a potiera kritikov vojny na Ukrajine, sa táto prax opäť vracia, píše portál BBC.

"Udávať ma naučil môj starý otec, sám udavač," tvrdí žena, ktorá sa predstavila ako Anna Korobkovová. Uvádza, že žije v jednom z veľkých ruských miest, odmieta ale prezradiť, v ktorom.

O svojom dedovi hovorí, že bol anonymným informátorom sovietskej tajnej polície za Stalinovho režimu, kedy udávanie bolo na každodennom poriadku, a ona ide teraz v jeho stopách. Nahlasuje každého, o kom si myslí, že kritizuje vojnu na Ukrajine.

"Nie je mi ich ľúto"

Korobkovová tvrdí, že od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu z 24. februára 2022 podala 1397 udania. Ľudia kvôli tomu dostali pokuty, boli prepustení zo zamestnania alebo označení za zahraničných agentov.

"Nie je mi ich ľúto. Teší ma, že sú vďaka mojim udaniam potrestaní," uvádza žena, ktorá sama seba označuje za sériovú udavačku.

image

Rusko vydalo zatykač na ukrajinskú víťazku Eurovízie

Rusko zaviedlo nové cenzúrne zákony krátko po svojom vpáde na Ukrajinu. Korobkovová odvtedy trávi väčšinu svojho voľného času online a často ľudí nahlasuje za "diskreditáciu ruskej armády". Za tento trestný čin hrozí pokuta až 50-tisíc rubľov alebo až päťročný trest väzenia, ak ho daný človek spácha viac ako dvakrát.

Korobkovová je pri komunikácii s novinármi veľmi opatrná. Odpovedá len prostredníctvom e-mailu, nechce sa ukázať a odmieta predložiť akýkoľvek doklad totožnosti. Tvrdí, že jej často chodia vyhrážky smrťou, a bojí sa, že sa jej niekto nabúra do osobných údajov alebo jej ukradne identitu.

Udáva sa aj pre peniaze

Zdá sa, že na svojich spoluobčanov donáša z dvoch dôvodov. Po prvé si myslí, že tým pomáha Rusku poraziť Ukrajinu, a po druhé sa domnieva, že tým chráni vlastnú finančnú stabilitu. Žije sama, pracuje na čiastočný úväzok ako učiteľka na poli humanitných vied a spolieha sa predovšetkým na vlastné úspory.

Obáva sa, že ak Rusko vojnu prehrá, bude Moskva musieť vyplácať reparácie, čo ovplyvní ekonomiku celej krajiny.

"Všetci tí, ktorí broja proti špeciálnej vojenskej operácii, bojujú proti môjmu vlastnému blahobytu," vysvetľuje a dodáva, že víťazstvo Ukrajiny by pre ňu bolo osobnou prehrou. "Mohla by som prísť o všetky úspory a musela by som si nájsť prácu na plný úväzok," uvádza.

image

Umelkyňa za protest proti vojne skončila za mrežami. Ruskí lekári hromadne žiadajú jej prepustenie

Korobkovová väčšinou udáva tých, ktorí hovoria s médiami, najmä tými medzinárodnými. Jedným z jej terčov sa stala aj antropologička Alexandra Archipovová.

"Udala ma sedemkrát," hovorí Archipovová, ktorá teraz žije v exile a myslí si, že Korobkovová svojím konaním prispela k tomu, že ju ruský štát tento rok v máji označil za zahraničnú agentku. "Moji priatelia, ktorých udala, teraz odmietajú poskytovať akékoľvek komentáre akýmkoľvek médiám. Takže sa dá povedať, že bola úspešná. Misia je splnená," dodáva antropologička.

Nástroj na vybavenie si osobných účtov

Kým Korobkovová bez kvapky ľútosti trvá na tom, že sa zameriava na tých, ktorých považuje za nepriateľov štátu, iní ľudia hovoria o udaní ako o prostriedku na vybavenie osobných účtov.

Rybár Jaroslav Levčenko z Kamčatského polostrova sa tento rok vo februári vrátil do prístavu po mesiac dlhej rybárskej výprave. Tvrdí, že mu jeden z kolegov rybárov po návrate ponúkol alkohol, ktorý odmietol. Domnieva sa, že si s ním tento muž chcel vybaviť účty, pričom sa rozpútala hádka. Levčenko dostal fľašu do hlavy a zobudil sa v nemocnici.

Po prepustení rybár zamieril na policajnú stanicu podať trestné oznámenie, ale s hrôzou zistil, že bol už nahlásený - nie kvôli roztržke, ale kvôli protivojnovým názorom. Polícia mu oznámila, že jeho kolegu obviniť pre nedostatok dôkazov nemožno.

image

Boj verzus prímerie: Zalužného vízia je utopická. Čaká Ukrajinu tvrdé precitnutie?

Levčenka 13. júla zadržala polícia. Podľa súdnych dokumentov si vypočul obvinenia z ospravedlňovania terorizmu, čo odmieta. V tejto chvíli čaká vo väzbe na súd a s médiami je v kontakte prostredníctvom svojho právneho zástupcu.

Ruská polícia priznáva, že je od začiatku vojny zavalená udaniami. Úradníci pod sľubom anonymity uviedli, že trávia veľa času vyšetrovaním a revíziami "nekonečných obvinení z diskreditácie armády".

"Ľudia stále hľadajú zámienku, aby niekoho udali kvôli ‘špeciálnej vojenskej operácii‘," povedal BBC policajt, ktorý nedávno odišiel do dôchodku. "Kedykoľvek sa objaví naozajstný prípad, nemá ho kedy vyšetrovať. Všetky zamestnáva preverovanie výpovede nejakej babky, ktorá zazrela záclonu vyzerajúcu ako ukrajinská vlajka," uviedol.

01 - Modified: 2023-11-19 15:39:42 - Feat.: 1 - Title: Na Ukrajinu sa vrátil osirelý chlapec, ktorého odvliekli do Ruska a násilne povolali do armády 02 - Modified: 2023-11-18 16:23:07 - Feat.: 1 - Title: Moskva zmrazila výmenu vojnových zajatcov, hovorí Kyjev. Posledná bola v auguste 03 - Modified: 2023-11-17 19:30:26 - Feat.: 1 - Title: Rusko nemá v pláne zatvoriť svoje okno do Európy, vyjadril sa Putin 04 - Modified: 2023-11-16 15:23:13 - Feat.: 1 - Title: Kremeľ chystá odvetu za sankcie z Prahy. Zmrazí český majetok v Rusku 05 - Modified: 2023-11-16 10:33:47 - Feat.: 1 - Title: Rusko nabilo silo nosnou raketou s hypersonickým klzákom, ktoré je schopné niesť jadrové hlavice
01 - Modified: 2023-12-07 19:42:17 - Feat.: - Title: Je silný dôvod použiť mrazený ruský majetok na obnovu Ukrajiny, tvrdí Cameron 02 - Modified: 2023-12-07 18:50:48 - Feat.: - Title: Ruské sily zasiahli elektráreň na Ukrajine, Kyjev vyzval na šetrenie energie 03 - Modified: 2023-12-07 17:18:02 - Feat.: - Title: Rusko sa stáva novým centrom globálneho rastu, sankcie mu neuškodili, tvrdí Putin 04 - Modified: 2023-12-07 15:49:59 - Feat.: - Title: Ministri obrany V4 rokujú v Prahe o Ukrajine aj Blízkom východe 05 - Modified: 2023-12-07 14:47:46 - Feat.: - Title: Putin velebil ruskú ekonomiku. Západ zaspal na vavrínoch a technologicky zaostáva, tvrdí
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
07. december 2023 21:18