Príbuzní niektorých rukojemníkov, ktorých v Pásme Gazy zadržiava radikálne hnutie Hamas, dnes vyzvali krajne pravicových izraelských zákonodarcov, aby nenavrhovali trest smrti pre zajatých palestínskych bojovníkov. Obávajú sa, že iba slová o absolútnom treste by mohli zajatcov ohroziť, uviedla agentúra Reuters.
Po tom, ako ozbrojenci Hamasu 7. októbra prenikli do južného Izraela, zavraždili na 1200 ľudí a ďalších 240 uniesli, bolo podľa izraelskej armády zadržaných niekoľko palestínskych bojovníkov.
Izraelské ministerstvo spravodlivosti 7. novembra uviedlo, že pracovná skupina prejednáva spôsob súdenia zadržaných Palestínčanov a zabezpečenie "trestov zodpovedajúcich závažnosti spáchaných hrôz". Krajne pravicový minister národnej bezpečnosti Itamar Ben Gvir vyzval na udelenie trestu smrti.
Izraelský právny systém počíta s trestom smrti pre obmedzený okruh trestných činov. Za celú sedemdesiatročnú históriu štátu bol udelený dvakrát. Naposledy bol v Izraeli na smrť odsúdený v roku 1962 nacistický zločinec Adolf Eichmann.
Niektorí príbuzní ľudí zadržiavaných v Pásme Gazy sa obávajú, že debata okolo trestu smrti by mohla vyvolať odvetu zo strany Hamasu. Rukojemníkom už Hamas pohrozil smrťou a hrozí im aj to, že budú zranení alebo zabití pri vojenskej ofenzíve, ktorú Izrael začal v reakcii na útok zo 7. októbra a pri ktorej podľa tamojších úradov doteraz zahynulo vyše 12-tisíc ľudí.
"Znamenalo by to, že by sme pristúpili na ich myšlienkové hry. A na oplátku by sme dostali fotky našich milovaných, ktorí boli zavraždení, pričom by z toho bol obvinený Izrael, a nie oni (Hamas)," povedala Ben Gvirovi a jeho straníckym kolegom počas parlamentného panelu Jarden Gonenová, ktorej sestra Rómovia je medzi rukojemníkmi. "Neriešte to, kým sa sem nevráti," dodala.
Krajne pravicoví politici v priebehu rokov navrhovali zmiernenie podmienok pre vynášanie trestu smrti s tým, že popravy odrádzajú od terorizmu. Urobiť to je "teraz kritickejšie ako kedykoľvek predtým", povedal Ben Gvir, "predovšetkým kvôli tým, ktorí boli zavraždení a ktorí padli pri výkone služby, a tiež preto, aby už neboli unášaní ďalší ľudia".
Konzervatívna strana Likud premiéra Benjamina Netanjahua však počas svojho dlhého vládnutia prejavila len malý záujem o zjednodušenie vynášania trestu smrti.
Linor Dan-Kalderonová, ktorej traja príbuzní sú medzi rukojemníkmi, obvinila stranu Ben Gvira, že má "zmätočné priority". "Spletli ste si ich, pretože my sme národ, ktorý sa usiluje o život, a nie národ, ktorý sa snaží o pomstu - aj keď sme v minulosti niečo urobili Eichmannovi," povedala. "Jednoducho vás žiadam, aby ste to vypustili z programu rokovania," dodala.