Americký prezident Joe Biden verí, že dohoda medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas o prepustení rukojemníkov je blízko, píše agentúra Reuters.
Optimizmus ohľadom rokovaní vyjadrili počas víkendu aj izraelský veľvyslanec v USA Michael Herzog alebo katarský premiér Muhammad bin Abdar Rahmán Sanie, ktorého krajina rokovania pomáha sprostredkovať.
Podrobností o rozhovoroch je však málo. Zástupcovia Bieleho domu v sobotu popreli správu denníka The Washington Post, podľa ktorej už existuje "predbežná dohoda" zahŕňajúca prepustenie asi 50 rukojemníkov z Pásma Gazy výmenou za päťdňový pokoj zbraní.
Izrael dnes zase odmietol správy jordánskeho denníka Al-Ghad, ktorý citoval činiteľa Hamasu s vyhlásením, že dnes začne v Pásme Gazy platiť pokoj zbraní.
Možnému blížiacemu sa uzavretiu dohody okrem politických vyjadrení však nasvedčuje aj fakt, že príbuzní unesených Izraelčanov boli podľa denníka Haarec informovaní o "významnom pokroku" vo vyjednávaniach s Hamasom.
Ozbrojení islamisti z hnutia Hamas uniesli okolo 240 ľudí z Izraela do Pásma Gazy po tom, čo 7. októbra spáchali brutálny útok na juhozápade krajiny, pri ktorom zahynulo takmer 1 200 civilistov.
Podľa amerických úradov Hamas drží asi 180 ľudí, ďalších 40 Palestínsky islamský džihád a zvyšok inej radikálnej organizácie v Pásme Gazy.
Výsledkom doterajších diplomatických snáh bolo prepustenie štyroch rukojemníkov. O úmrtí až 50 z nich pri izraelskom bombardovaní v Gaze informovali zástupcovia Hamasu, ich tvrdenia však nemožno nezávisle overiť.
Izrael súbežne s vyjednávaním o prepustení rukojemníkov pokračuje vo vojenskej kampani, ktorá má za cieľ zničiť vojenskú infraštruktúru Hamasu v Pásme Gazy a zabezpečiť, aby sa na budúcej vláde v oblasti islamistické hnutia nepodieľalo.
Izraelské operácie majú tisíce palestínskych civilných obetí a podľa správ médií ničí aj civilnú infraštruktúru Gazy, pred vojnou viac ako miliónového a najväčšieho mesta Pásma Gazy, tak, že mesto by čoskoro mohlo byť neobývateľné.