Azerbajdžan si želá bilaterálne mierové rozhovory s Arménskom a verí, že sa obom stranám podarí rýchlo dosiahnuť dohodu bez sprostredkovania Západu. Agentúre Reuters to dnes povedal poradca azerbajdžanského prezidenta pre zahraničnú politiku Hikmet Hadžijev.
"Mierová dohoda nie je jadrová fyzika. Ak existuje dobrá vôľa, možno základné princípy mierovej dohody vypracovať v krátkom čase," povedal Hadžijev. Na otázku, či tieto rozhovory má sprostredkovať Západ povedal: "Potrebujeme mier v našom regióne, nie vo Washingtone, Paríži alebo Bruseli. "
Azerbajdžan a Arménsko viedli v posledných troch desaťročiach dve vojny o Náhorný Karabach, región medzinárodne uznávaný ako súčasť Azerbajdžanu, v ktorom historicky žilo väčšinovo arménske obyvateľstvo. Vojna v 90. rokoch si vyžiadala asi 30-tisíc mŕtvych a skončila sa víťazstvom Arménov. Azerbajdžan ale dosiahol odvetu a dobyl množstvo území počas vojny v roku 2020.
Po vojenskej ofenzíve z tohtoročného septembra potom Azerbajdžan prevzal nad Náhorným Karabachom plnú kontrolu a väčšina z asi 120-tisíc etnických Arménov z regiónu utiekla v strachu z azerbajdžanských represií.
Arménsko a Azerbajdžan sa k podpisu mierovej dohody nepodarilo prinútiť ani po rokoch sprostredkovateľských snáh zo strany Európskej únie, Spojených štátov a Ruska, pripomína Reuters. Sporné zostáva vymedzenie spoločnej hranice, ktorá je uzavretá a na oboch stranách je prítomné množstvo vojakov. Pravidelne sa odohrávajú pohraničné ozbrojené strety.
Azerbajdžan, ktorý má úzke väzby na Turecko, v posledných mesiacoch opakovane vycúval z mierových rozhovorov sprostredkovaných USA a EÚ, ktoré obvinil zo zaujatosti v prospech Arménska.
Arménsky premiér Nikol Pašinjan tento týždeň naopak ocenil, že EÚ pomohla priblížiť mierovú dohodu. Dodal ale, že obe strany stále "hovoria rôznymi diplomatickými jazykmi".
Hadžív dnes tiež uviedol, že Spojené štáty prejavujú "dvojitý prístup a nekonštruktívny postoj". Azerbajdžan sa tiež veľmi kriticky vyjadruje na adresu Francúzska, ktoré minulý mesiac uviedlo, že sa dohodlo na nových zmluvách o dodávkach vojenského vybavenia Arménska.