Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg pri dnešnom stretnutí s lídrami balkánskych členov aliancie v Skopje vyzval na prekonanie konfliktov na západnom Balkáne. Región podľa neho nečelí bezprostrednej vojenskej hrozbe, znepokojenie však vyvoláva nárast napätia v Kosove a hrozba rozpadu Bosny, informovala stanica RFE/RL.
Stretnutia v hlavnom meste Severnej Macedónie sa zúčastnili severomacedónsky premiér Dimitar Kovačevski, albánsky premiér Edi Rama, chorvátsky prezident Zoran Milanović a čiernohorský predseda vlády Milojko Spajić. Stoltenberg v Skopje zakončil svoju balkánsku cestu, počas ktorej v uplynulých dňoch navštívil aj Bosnu, Kosovo a Srbsko.
"Je dôležité zvoliť dialóg a diplomaciu namiesto konfliktu a vojny," povedal šéf NATO. "Požiadavky na odtrhnutie sú hrozbou pre mier v Bosne a dialóg je nevyhnutný pre Belehrad a Prištinu," dodal Stoltenberg. Zdôraznil tiež, že NATO je pripravené brániť všetkých svojich členov.
Stoltenberg už pri pondelňajšej návšteve Bosny vyjadril znepokojenie nad separatistickou rétorikou bosnianskych Srbov aj nad vplyvom Ruska v krajine. Vyslovil aj "silnú podporu zvrchovanosti a územnej celistvosti" Bosny.
Albánsky premiér Rama na stretnutí v Skopje vyzval na posilnenie vojenskej prítomnosti NATO v Kosove v súvislosti so septembrovým incidentom na severe krajiny, pri ktorom zahynuli štyria ľudia vrátane policajta. Stoltenberg zopakoval svoje pondelkové vyjadrenie z Prištiny, že o tomto návrate sa v aliancii momentálne vedie diskusia.
Členmi NATO sa v posledných rokoch stali všetky štáty v juhovýchodnej Európe okrem Srbska, Bosny a Kosova. Región sa však naďalej stretáva s bezpečnostnou nestabilitou a pretrvávajúcimi etnickými konfliktmi, ktoré v 90. rokoch viedli k niekoľkým vojnám. Proces začlenenia krajín západného Balkánu do Európskej únie uviazol na mŕtvom bode kvôli neschopnosti vlád vykonať kľúčové reformy aj nejednotnom prístupe členských krajín voči tomuto regiónu.