Podľa pracovníkov európskych bezpečnostných zložiek narastá riziko islamistických útokov v dôsledku radikalizácie, ktorú prináša vojna v Pásme Gazy. Uviedla to dnes agentúra Reuters, ktorá sa odvoláva na rozhovory s činiteľmi v piatich európskych krajinách. Najväčšou hrozbou sú podľa nich pravdepodobne útoky "vlkov samotárov", ktoré je ťažké vystopovať.
"Príde odozva, ktorú budeme pociťovať roky," uviedol nemenovaný britský predstaviteľ k vojne Izraela s palestínskym radikálnym hnutím Hamas. Udalosti v Gaze sa podľa neho pre islamistické skupiny pravdepodobne stanú najefektívnejším nástrojom pre nábor sympatizantov od americkej invázie do Iraku v roku 2003.
Kritika od moslimov
Izrael minulý mesiac začal masívne bombardovanie palestínskeho územia a neskôr tiež pozemnú operáciu v reakcii na prekvapivý útok Hamasu, ktorý Gazu v posledných rokoch ovládal.
Židovský štát pritom čelí kritike nielen zo strany moslimov za vysoký počet civilných obetí svojho vojenského ťaženia. Zábery zdevastovaných domov a zúfalých Palestínčanov plnia tradičné médiá i sociálne siete a mnoho krajín na Západe pozoruje vzostup antisemitizmu.
Činitelia z piatich krajín vrátane Nemecka a Francúzska povedali Reuters, že sa snažia vystupňovať sledovanie islamských radikálov. Nemenovaný nemecký zdroj disponujúci informáciami od rozviedok uviedol, že civilisti v Nemecku sú v najväčšom ohrození za posledné roky, pričom okrem islamizmu čelia tiež hrozbe krajne pravicových skupín a aktérov napojených na Rusko.
Teroristické útoky
Vysoké počty obetí teroristických útokov s islamistickým pozadím Európa registrovala okolo roku 2005, keď tieto činy podporovala sieť Al-Káida, ďalšie ťažké obdobie potom prišlo v minulom desaťročí so vzostupom tzv. Islamského štátu.
Od vypuknutia novej vojny na Blízkom východe zasiahli Francúzsko a Belgicko dva útoky islamistov, pri ktorých boli zabití celkovo traja ľudia, priama súvislosť s novou vojnou na Blízkom východe sa však nepreukázala.
Teroristická hrozba v Európe sa dnes podľa Reuters pravdepodobne výrazne líši od minulých desaťročí. Kým Islamský štát a Al-Káida dokázali rekrutovať tisíce ľudí a plánovať pomerne rozsiahle útoky, teraz bezpečnostné zložky vidia ako zrejme najväčší problém "vlkov samotára", teda jednotlivcov, ktorí sa sami radikalizujú cez propagandu na sociálnych sieťach a nemajú žiadne silné väzby na známe teroristické skupiny.
"Je len otázkou času, kedy títo ľudia spáchajú zločin," povedal Jochen Kopelke, ktorý vedie najväčšie policajné odbory v Nemecku. "Nejde vždy o to, že majú bombu. Môžu naísť autom do zhromaždenia alebo zaútočiť nožom, "povedal.