Ruský minister zahraničia dnes vo svojom prejave na zasadnutí Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) obvinil Západ, že vedie hybridnú vojnu proti Rusku, a povedal, že jej ďalšou obeťou sa môže stať Moldavsko. Európsku úniu podľa agentúry Reuters označil za "agresívny geopolitický projekt".
Ďalšia obeť
Český minister zahraničia Ján Lipavský pri Lavrovom prejave v Skopji opustil sálu, spolu s ním odišli aj ďalší.
"Spojené štáty a ich európske satelity v snahe zraziť ruskú ekonomiku uvalili na Rusko tisíce sankcií, čím ukončili širokú praktickú spoluprácu medzi Východom a Západom v našom kedysi spoločnom regióne," vyhlásil podľa ruskej štátnej agentúry TASS minister zahraničných vecí krajina, ktorá vlani vo februári vojensky napadla Ukrajinu, a Západ preto prijal rad sankcií proti Rusku.
Lavrov vyhlásil, že Moldavsko je odsúdené na to, aby sa stalo ďalšou obeťou hybridnej vojny proti Rusku, ktorú podľa neho rozpútal Západ.
Moldavsko sa od začiatku ruskej vojny na Ukrajine dostalo pod enormný tlak zosilnený obavami, že by Moskva mohla rozšíriť inváziu aj na moldavské územie, aby k Ruskom ovládaným územiam pripojilo proruský separatistický región Podnesterska.
Kišiňov sa snaží nadviazať bližšie vzťahy so svojimi západnými partnermi a vlani v júni priznala EÚ Moldavsku, rovnako ako aj Ukrajine, štatút kandidátskej krajiny.
Politici pri prejave odchádzali
Samotná OBSE je podľa vrcholného ruského diplomata v "žalostnom stave" a jej vyhliadky sú nejasné.
„Neexistujú žiadne zvláštne dôvody na optimizmus. OBSE sa v podstate mení na prívesok NATO a EÚ,“ tvrdil Lavrov o organizácii, ktorá vznikla v roku 1975 v čase vrcholiacej studenej vojny, aby podporovala dialóg medzi Západom a Východom.
Cieľom organizácie je posilnenie európskej bezpečnosti, upevnenie ľudských práv, demokracie a zásad právneho štátu. V súčasnosti ide o jedinú európsku bezpečnostnú platformu, ktorá združuje európske krajiny vrátane Ruska a Ukrajiny so Spojenými štátmi a Kanadou.
Účasť Lavrova na zasadnutí prinútila niektoré členské krajiny k bojkotu, a do Severnej Macedónie preto vôbec nedorazili ministri z Ukrajiny, Poľska a pobaltských štátov. Miernejšiu formu protestu zvolili niektorí prítomní politici, ktorí pri prejave ruského ministra opustili sálu. Bol medzi nimi aj český minister Lipavský.
"Česká delegácia prejav ruského ministra zahraničia počúvala v zastúpení referenta, ktorý má na starosti dezinformácie," uviedlo neskôr české ministerstvo zahraničných vecí.
"Prejav ruského ministra zahraničia som si v Skopje neposlúchol. Považoval som za prínosnejší, aby bol v tej chvíli v sále náš kolega, ktorý má na starosti monitoring dezinformácií," napísal Lipavský na sieti X.
Ministri dnes vo svojich prejavoch väčšinou Rusko tvrdo kritizovali a poukázali na to, že Moskva útočnou vojnou proti susednej krajine porušila princípy, na ktorých OBSE stojí.
Iný tón zvolil podľa očakávania napríklad maďarský minister Péter Szijjártó, ktorý s Lavrovom rokoval aj bilaterálne. Podľa neho je jediným riešením konfliktu rokovania o mieri a dodávky zbraní Ukrajine ho len odďaľujú.