Ruský prezident Vladimir Putin kritizoval Lotyšsko za to, ako zaobchádza s ruskou menšinou. Pobaltskej krajine nepriamo pohrozil, že ju za to postihne nešťastie. Informovala o tom agentúra TASS.
Z približne 1,8 milióna obyvateľov Lotyšska je zhruba každý štvrtý ruského pôvodu. Veľa Rusov však nie je lotyšskými občanmi, ale má štatút takzvaného neobčana. V súvislosti s inváziou na Ukrajinu lotyšsko zaviedlo pre neobčanov jazykové testy, ktoré majú preveriť ich každodennú znalosť lotyštiny. Hrozí im aj odobratím povolenia na pobyt.
"Nemyslím si, že šťastie príde do domu tých, ktorí takúto politiku vykonávajú," povedal Putin na zasadnutí Kremeľom kontrolovanej rady pre ľudské práva. Ak bude Lotyšsko s miestnymi Rusmi "zaobchádzať ako s ošípanými", nemalo by byť prekvapené, keď sa to obráti proti nemu.
Putin síce vyjadril pochopenie pre skutočnosť, že každá krajina vyžaduje, aby jej obyvatelia mali základné znalosti jej kultúry a jazyka, status neobčanov však považuje za právnu úchylku.
Moskva podľa neho upraví vzťahy s krajinami, ktoré Rusov diskriminujú. Ak by sa lotyšskí Rusi nechceli vrátiť do svojej "historickej vlasti", musí pre nich Rusko "vytvoriť vhodné podmienky" na mieste, dodal Putin.
Lotyšsko po obnovení nezávislosti v roku 1991 schválilo zákon, ktorý udelil občianstvo len tým ľuďom a ich potomkom, ktorí v Lotyšsku žili už v medzivojnovom období. V dôsledku toho sa neobčanov stalo veľké množstvo tých, ktorí sa do krajiny prisťahovali v čase, keď bolo Lotyšsko súčasťou Sovietskeho zväzu.
Neobčania nemôžu zastávať verejné funkcie a nemajú aktívne ani pasívne volebné právo.
Údajným útlakom ruskojazyčného obyvateľstva odôvodňuje Kremeľ okrem iného svoju inváziu na Ukrajinu, pripomína agentúra DPA. Lotyšsko, ktoré je členským štátom Európskej únie a NATO, patrí spolu s ďalšími pobaltskými krajinami k najdôraznejším podporovateľom Ukrajiny v jej obrane proti Rusku.